Żeliwo – materiał nie do przecenienia w kuchni

Pomimo że żeliwo jako takie znane jest ludziom od setek lat, w kuchni jakby o nim zapomniano. Przez sporo lat zastępowały inne stopy. Jednakże dziś patelnie z teflonem są coraz mniej popularne, a powraca się do takich naczyń, jakie służyły do gotowania naszym babciom.

Ten swoisty powrót do przeszłości skutkuje tym, iż potrawy przyrządza się szybciej, a oprócz tego są o wiele smaczniejsze.
stworzone
Autor: János Korom Dr.
Źródło: http://www.flickr.com
Naczynia żeliwne z pewnością powinny mieć swoje miejsce w każdej kuchni, niezależnie od tego, czy gotujemy dla paru osób czy też jesteśmy szefami ogromnej restauracji. Rzecz jasna są nieco droższe niż ich odpowiedniki wykonane z teflonu, ale ten wydatek się zwraca – jedna żeliwna patelnia przeżyje kilka z teflonem. To udowodniony fakt. Poza tym takie naczynia sprawdzą się na wszystkich palnikach, przykładowo gazowych oraz indukcyjnych, a również można je stosować w piekarniku jako naczynie do pieczenia. Zupełną podstawą jeżeli rozchodzi się o naczynia stworzone z tego materiału jest garnek żeliwny – kompletna podstawa w wyposażeniu każdej kuchni. Tego typu garnki da się kupić niemalże we wszystkich gabarytach, typach oraz stylach, że na pewno każdy miłośnik gotowania odszuka coś właściwego dla siebie – ekspres (http://www.goodcaffeine.pl/serwis-saeco-wroclaw/) bugatti.
Opłaca się zainwestować w wysokiej jakości naczynia wykorzystywane w naszych kuchniach – bez wątpienia dobrze wpłyną one na smak naszych potraw. Żeliwo wykorzystuje się nie jedynie do wykonywania garnków czy też patelni, na których się smaży na oleju – fani zdrowego jedzenia również znajdą coś właściwego dla siebie, coś jak na przykład patelnia grillowa żeliwna.

Przygotowywane na niej dania posiadają o wiele mniejsze ilości tłuszczu i smakują wybornie. Patelnia taka jest łatwa do utrzymania w czystości, można ją także wykorzystywać w każdegoczajnik bugatti rodzaju piekarniku do zapiekania.