Z jakiego powodu należałoby gotować na parze?

Gotowanie na parze jest aktualnie coraz bardziej popularną postacią gotowania. Niesie ono za sobą mnóstwo cennych zalet, szczególnie zdrowotnych.Kluczową zaletą gotowania na parze jest to, iż dzięki temu przygotowywane jedzenie nie traci witamin i wartości odżywczych.

gotowanie szparagów
Autor: Thermomix

Nawet jeśli przygotujemy zdrowe jedzenie, na przykład warzywa, to gotując je w zwykły rodzaj pamiętajmy, iż najcenniejsze witaminy i minerały zostają w wodzie, jaką następnie wylewamy. Jeżeli chcemy jeść faktycznie zdrowo, a przy tym nasycać się bajecznym smakiem i wyrazistym kolorem tworzonych potraw, to powinno zdecydować się na gotowanie na parze (zwłaszcza, że obecnie w sklepach można kupić takie cuda jak Na przykład, gotując ziemniaki w wodzie, tracą one aż 70 procent kwasu askorbinowego, w wypadku potasu, ziemniaki duszone tradycyjne posiadają go mniej aż o 50 procent, a gotowanie na parze powoduje, iż jest go mniej ledwo o 6 procent. Różnica jest więc naprawdę wielka. Gotowanie na parze powoduje, że potrawy, które przygotowujemy są o wiele zdrowsze, bo dają organizmowi więcej wartościowych witamin i minerałów. Gotowanie w wodzie wypłukuje niemało wartościowych witamin, nie jedynie potas, ale także żelazo, wapń czy też magnez.

Współcześnie bez problemu znajdziemy różne typy garnków, które są ofiarowane do gotowania na parze, takich jak na przykład parowar, jaki jest urządzeniem niezmiernie wielofunkcyjnym. W parowarze zdołamy od razu przygotować parę rozmaitych potraw, ponieważ posiada on kilka poziomów, przykładowo 2 czy 3. To sprawia, że przygotowywanie posiłków jest sporo szybsze – . Innym dodatkiem do gotowania na parze jest sitko bambusowe, które nakłada się na zwykły garnek. Jest ono trwałe na nadzwyczaj wysokie temperatury i bezsprzecznie okaże się użyteczne w naszej kuchni.

Duszenie na parze nie jest wcale kłopotliwe i czasochłonne, nieraz zdoła zająć nawet mniej czasu aniżeli gotowanie w wodzie. Jeżeli nie wiemy jak dużo czasu gotować poszczególne warzywa, ryż czy też kaszę, to informacje na ten temat naturalnie odnajdziemy w Sieci. W sieci znajdziemy również ciekawe przepisy na potrawy gotowane na parze, choć nie tylko. Jeśli interesują nas nietypowe potrawy to polecamy fondue, czyli potrawę, jaka tworzona jest z roztopionego sera oraz białego wina.