Z jakich powodów kawa jest tak popularnym napojem, jakie są najważniejsze zasady dotyczącej jej palenia.

Kawa jest razem z herbatą jednym z najpopularniejszych napojów, każdego dnia wypija się jej na całym świecie bardzo duże ilości filiżanek. Serwuje się ją na wiele różnych sposobów, w zasadzie w każdym rejonie preferowane są inne techniki jej podawania i parzenia. Obecnie na świecie popularne są dwa podstawowe rodzaje kawy, to znaczy Arabica i Robusta. Odmiany te różnią się wyglądem ziaren, Arabica posiada płaskie ziarna, nieco wydłużone, za to Robusta jest mniejsza i bardziej owalna.

Zdecydowanie większa różnica jest w smaku, bez żadnego problemu mogą ją wyczuć nawet mniej wprawni kawosze. Na przykład kawa (goodcaffeine.pl/) arabica ma większą delikatność w smaku, czasami można w niej wyczuć subtelne korzenne lub czekoladowe nuty. Z kolei Robusta jest bardziej wyrazista, będzie smakować bardziej gorzko i cierpko. Jej charakterystyczną cechą jest to, że ma dużo większą zawartość kofeiny, przez co ma znacznie lepsze właściwości pobudzające. W sumie trudno określić, która z nich jest lepsza, jedni miłośnicy tego napoju będą lubili delikatną Arabicę a z kolei pozostałym bardziej będzie odpowiadał ostrzejszy smak Robusty.
kawa
Autor: Segafredo Zanetti
Źródło: Segafredo Zanetti

Lecz w praktyce poza samym rodzajem ziaren bardzo duży wpływ na całościowy smak ma sposób jej palenia. Wbrew pozorom wcale nie należy to do łatwych rzeczy, palenie będzie wymagać dużo doświadczenia i odpowiedniego wyposażenia. Proces palenia składa się z kilku etapów i zależnie od tego, jak zostaną przeprowadzone otrzymać można różny smak i aromat. W czasie palenia zachodzą w ziarnach liczne procesy chemiczne, które uwalniają szereg związków eterycznych odpowiedzialnych za wyborny smak i zapach, jaki posiada kawa (http://qualiashop.pl/) palona.

Najwięksi producenci sprzedający kawę palą ją w automatycznych procesach, w wielkich maszynach. Nie można powiedzieć, że taka właśnie kawa jest zła, ale jest przewidywalna, smak dopasowany będzie do oczekiwań większej części konsumentów. Jeśli ktoś będzie chciał poszukać czegoś naprawdę oryginalnego i dobrego, to ciekawą opcją może być jakaś nieduża palarnia kawy. W takich miejscach właściciele przeważnie lubią eksperymentować, dzięki czemu trafić można na rzeczywiście niezwykłe smaki.

Powiązany artykuł: