Wyruszamy w góry – co kupić?

Przygotowanie na eskapadę górską jest bardzo znaczące – zmienna i kapryśna pogoda, nagłe spadki temperatury w górach są nierzadkie. Chociaż wycieczka w góry to zdrowa metoda spędzania wolnego czasu, to może się źle zakończyć, jeśli nieprawidłowo się przygotujemy. Pamiętajmy, dobre buty górskie to podstawa, mocne plecaki turystyczne i odzież to druga rzecz.

góry zimą
Źródło: pl.tripadvisor.com

Plecaki takie powinny być przede wszystkim poręczne i pojemne na tyle, aby zmieścić w nich nie tylko coś pożywnego, ale i konieczne rzeczy takie jak latarka, kompas czy polar z długim rękawem.

Zanim jednak udamy się na forsowną pieszą wyprawę górską, powinniśmy pomyśleć o nabyciu stosownych do tego butów. Dobrze dobrane buty trekingowe są wysokie i mają za zadanie ochraniać kostki przed zaginaniem się . Podłoże buta powinno być odporne, gdyż taka podeszwa zabezpiecza naszą stopę przed dyskomfortem i skaleczeniem ostrymi kamieniami. obuwie powinno być także odporne na wodę. Kupimy je w porządnym sklepie wspinaczkowym. Po zakupie butów trekingowych, należy w nich trochę pochodzić, gdyż wyruszenie na wycieczkę w góry w fabrycznie nowych i nienoszonych butach, może skutkować pojawieniem się uciążliwych obtarć i odcisków, dokuczających w późniejszym maszerowaniu.

Jeśli na wyjście w góry zamierzamy latem, należy pamiętać nie tylko o letnich, ale i cieplejszych ubraniach. Elementami naszego ubioru powinny być ciepły polar, nieobściskujące materiałowe spodnie i ciepła kurtka Goretex. Zamiast kurtki przeciwdeszczowej dobrze funkcjonuje także foliowe ponczo, które zakrywa nie tylko nas, ale i plecak turystyczny. Na eskapadę w góry zalecane jest ubieranie się kilkuwarstwowo, jeśli jednak jak wybieramy się do wyjścia, jest ciepło, długi rękaw i długie spodnie powinny być schowane w naszej torbie. Nasze śpiwory natomiast powinny nas chronić przed zbyt chłodem w nocy.

Góry z samolotu
Źródło: en.wikipedia.org

Na otarcia i odciski warto zabrać plastry i sprawdzone maści. Warto pamiętać też o termosie lub o kubku termicznym. Jeśli natomiast przygotowujemy się na ekstremalne wspinaczki, potrzebne jest, abyśmy odwiedzili pobliski sklep górski. Eksperci powinni dać odpowiednie wskazówki, jaki specjalistyczny sprzęt zapewni nam bezpieczeństwo. Można rozważyć również kupno batonów energetycznych bądź zwykłej czekolady, aby zapewnić konieczną ilość kalorii naszemu organizmowi podczas nadmiernego wysiłku fizycznego.

Źródło: Rockcentric.pl