Wszystko, co powinno się wiedzieć o szeklach, obejmach i śrubach

śruby
Źródło: www.morguefile.com

Szekla jest metalową klamrą w większości przypadków w postaci symbolu U. Wykorzystywana jest wszędzie tam gdzie trzeba pośpiesznie złączyć między innymi liny. Ma ona różnorodne wykorzystania na przykład przy sprzęcie motorowodnym, w garażu, w warsztacie, w sumie wszędzie tam gdzie mamy zamiar coś przyczepić, przywiesić albo zawiesić. Każda nabyta przez nas szekla powinna zawierać właściwy atest. Bardzo często szekle – kliknij po szczegóły – używane są na jachtach, czyli jednostkach pływających służących na przykład do celów rekreacyjnych. Należy ona do tak nazywanych rezerwowych szpargałów, które musi posiadać niejeden żeglarz w swojej tak nazywanej skrzynce bosmańskiej. Powinno być ich w zapasie znacznie więcej, bowiem bardzo często lądują do wody i toną.

Obejma zaciskowa służy między innymi do mocowania węży z grubej gumy. Także wykorzystywana jest do rur wtenczas utworzona jest ze stali nierdzewnej. Wykorzystanie stali nierdzewnej w dużej mierze zmniejsza ciężar obejmy i czyni ją znaczniej elastyczną. Jest ona wówczas o połowę lżejsza od standardowych obejm żeliwnych. Trzeba także pamiętać o tym, że stal nierdzewna nie ulega korozji. Dzięki temu bez obaw może być wykorzystywana na zewnątrz, albowiem zmienne warunki klimatyczne nie mają na nią choćby minimalnego wpływu.

śrubka
Źródło: www.morguefile.com

Śruby nierdzewne są gwarancją doskonałej jakości oraz długowieczności. Najczęściej stosowane to śruby A2 określane potocznie, jako właśnie nierdzewne oraz śruby A4 określane śrubami kwasoodpornymi. Te pierwsze używane są przykładowo do produkcji sprzętu gospodarstwa domowego. Te drugie są znaczniej wytrzymałe na korozję niż pierwsze i stosuje się je w głównej mierze w przemyśle celulozowym a też w przemyśle spożywczym i okrętowym. Śruby odróżniają się między sobą w głównej mierze rozmiarami, kształtem łba a także zakończeniem. Śruby nierdzewne idealnie nadają się na zewnątrz, gdzie dominują zmienne warunki atmosferyczne. Nierdzewność tego typu śrub czy w ogóle stali uzyskuje się dzięki dodaniu do stali odpowiednich dodatków stopowych przykładowo chromu. W związku z tym stal nierdzewna może być stosowana w środowisku agresywnym, jest ona odporna na znaczne temperatury i posiada lśniący połysk.

Źródło: metfix.com.pl