Transfer hydrologiczny – innowacyjna metoda nadrukowywania

Transfer wodny to technologia wodnego nadruku także na fragmenty o nieregularnych kształtach. Jest nowatorską metodą na polskim rynku, dająca możliwości zdobienia nawierzchni wzorkami według indywidualnej potrzeby nabywcy. Metoda ta nie ma nic wspólnego z tradycyjnymi foliami.

grafika komputerowa
Autor: Daniel Rehn
Źródło: http://www.flickr.com

Nawierzchnie upiększane sposobem hydrografiki są najwyższej jakości, a ich trwałość jest na poziomie wytrzymałości warstw lakierniczych na autach, przez co nawierzchnie są proste w utrzymaniu i trwałe na zmienne warunki atmosferyczne. Hydrografika pozwala na naniesienie dekoracji między innymi na plastik, metal, szkło czy drewno.

Dzięki tejże technice można przetransferować obraz na nawierzchnie płaskie jak też nawierzchnie o nieregularnym kształcie. Naniesiony na nawierzchnię nadruk zostaje pokryty warstewką lakieru, dzięki temu powłoka jest wyjątkowo trwała na wysoką temperaturę i uszkodzenia mechaniczne. Hydrografika posiada bardzo szerokie zastosowanie między innymi w ozdabianiu części motoryzacyjnych. Spójrz: kliknij.

Rewelacyjnie sprawdza się też na przedmiotach codziennego użytku, zacząwszy od telefonów, przez komputery przenośne, aż po szafy. Każda rzecz dzięki hydrografice może zyskać całkiem nowy design. Nawet zwyczajny pilot do telewizora odmieni się w niepowtarzalny, nadzwyczaj efektowny element zdobiący mieszkanie, dlatego właśnie hydrografika szybko zdobywa popularność. Dla zaciekawionych szczegółami: czytaj o tym.

Zastosowanie hydrografiki ograniczone jest tylko wyobraźnią, z całą pewnością jest to technologia przyszłości. Ogólnie powiedziawszy hydrografika polega na transferze wzoru na materiał. Element z naniesioną folią jest zamaczany w specjalnym roztworze i utrwalany. Następnie powinien być przykryty warstewką lakieru.

Graffiti, dekoracje ścienne
Autor: Siavash Sam Anvari
Źródło: http://www.flickr.com

Sam proces nie jest zwykłym zanurzeniem elementu w wodzie, wymaga wiedzy i doświadczenia. Szkolenia z hydrografiki z reguły obejmują: przygotowanie fragmentu pod hydrografikę (wybór odpowiednich rodzajów farb oraz lakierów, zasady dobierania odcieni farb podstawowych, sposoby malowania), właściwy przebieg nakładania hydrografiki (stosowny wybór i przyszykowanie filmu, nakładanie hydrografiki), wybór osprzętu (zaznajomienie się z konstrukcją wanny do hydrografiki, pomoc w budowie własnej wanny a także pomoc w doborze najlepszego dostawcy filmów).