Krajowe superjedzenie w formie owoców i jarzyn. Duża zawartość mikro- i makroelementów i mała kaloryczność

Od dawna wiadomo, iż w naszym kraju mamy doskonałe owoce i jarzyny. Wiele z popularnych w naszym kraju produktów to tak zwane superfoods – jedzenie o dużej zawartości substancji odżywczych o szczególnie dobrym wpływie na ludzki organizm, jak witaminy, makro- i mikroelementy, antyoksydanty, błonnik pokarmowy czy potrzebne tłuszcze.

Produkty te pomogą nie tylko zapewnić dobre zdrowie, lecz też pomogą uzyskać szczupłą sylwetkę, podkręcić metabolizm. Kiedy zmrużymy oczy i wymarzymy sobie, okazałe, soczyste jabłka czy aromatyczne gruszki czy inne regionalne owoce Polska zapewnia je wszystkie – w sadach w zielonych obszarach naszego kraju.

Owoce i jarzyny możemy zjadać na surowo, mają wtedy same dobre właściwości, lecz można je też zamrażać, suszyć, kisić i robić z nich różne przetwory. Jeśli chcemy zrobić duże ilości przetworów na zimowe miesiące, możemy wyszukać hurtownię najbliżej nas wpisując słowa „owoce (przejdź na naszą stronę: www.swojskispichlerz.pl/pl/c/OWOCE-LIOFILIZOWANE/52) warzywa hurt”. Dobrze wcześniej zaplanować sobie, jakie dokładnie przetwory będziemy robić, aby oszacować, ile kilogramów warzyw i owoców będziemy potrzebować. Ewentualne nadwyżki możemy oczywiście zamrozić, ale warto znaleźć rolnika sprzedającego hurtowo i potrzebne zakupy rozłożyć na kilka tur. Polecamy Jabłka export, sprawdź!

Owoce i warzywa
Autor: Global Panorama
Źródło: http://www.flickr.com

Istotne jest również to, aby przetwarzać składniki zakupione na targu lub giełdzie typu owoce warzywa hurt, jakie akurat w konkretnym czasie są najlepsze, soczyste i pachnące. Wtedy przetwory będą najlepsze. Tak samo z mrożeniem – trzeba zamrażać owoce i warzywa, jakie są bardzo dojrzałe, nieuszkodzone. Przypilnujmy tego wybierając owoce hurt, bo korzystniejsza cena może także czasami sugerować gorszą jakość. Idealnie byłoby spożywać je sezonowo – są wówczas najlepsze, mamy pewność, że nie leżakowały przez długi czas w chłodniach i nie potraktowano ich konserwantami aby nie zepsuły się w transporcie.

Jeśli chodzi o sezonowe jarzyny lub grupy producentów owoców ma ich naprawdę dużo, więc jest w czym przebierać praktycznie o każdej porze roku. Na wiosnę nowalijki, dorodne owoce przez całe lato – truskawki, wiśnie, agrest, jesienią jabłka, dynie, śliwki i gruszki, a zimą – korniszony, kapusta kiszona czy kiszone ogórki.

Dominujące w codziennym menu polskie jarzyny i owoce to naprawdę doskonały wybór. Szczególnie kiedy znajdziemy ekologicznego dostawcę, jaki sprzeda nam warzywa i owoce hurt. Przy dużych zamówieniach można planować tygodniowe, urozmaicone i pożywne menu.