Najlepsze psy do stróżowania

Kupno rasowego psa większość ludzi traktuje bardzo serio. Zwłaszcza dlatego, że jest to całkiem spory wydatek. Stąd też rasowy pies nierzadko jest czymś więcej niż tylko przyjacielem swojego właściciela. Drogi pies, tak samo jak drogi samochód potwierdza pozycję społeczną swojego właściciela.

Oprócz tego liczy się także cel, który przyświeca kupującemu. Jeżeli szukasz najlepszego psa – stróża do wolno stojącego domu, pies Tibetan Mastiff idealnie wypełni swoje zadanie. Tybetany są stosunkowo mało popularne w Polsce, posiadają jednak swoich miłośników. Mastify są często kupowane przez osoby, mieszkające poza centrum miasta, gdyż są to sporych rozmiarów, dosyć włochate psy, które raczej powinny spędzać większość czasu na dworze. Ostatecznie są to psy zaliczane do grupy molosów w typie górskim i ich pierwotnym przeznaczeniem było przede wszystkim stróżowanie i zaganianie zwierząt hodowlanych.Jak wskazuje nazwa, rasa wywodzi się z centralnej Azji, choć nie jest pewne do końca, czy dokładnie z Tybetu.Mastify trafiły do Europy w drugiej połowie XIX wieku, gdy na ojczystych obszarach groziło im wyginięcie. Rasa przetrwała dzięki Brytyjczykom, którzy założyli pierwsze hodowle tych psów.
Mastif tybetański
Autor: lgrvv
Źródło: http://www.flickr.com

Dziś to bardzo cenna rasa hodowlana. Żywy temperament, raczej ciche usposobienie, jednak często posesywny – oto typowy mastif tybetański Szczenięta gdy są młode są dość uparte. kupujący powinien zatem być cierpliwym i przetrzymać trudny okres. Bardzo istotna kwestia to właściwe wychowanie psa. Tybetany nie wymagają jednak długoterminowej tresury. Z czasem same nabywają ogłady. Są raczej opanowane i rozważne. Aczkolwiek, gdy Tybetany są na swoim terenie mogą być agresywne w relacji do obcych. Takie zachowanie leży w ich naturze. Osobniki żyjące w Tybecie były wychowywane na stróżów gospodarstwa domowego. Ich zadaniem było ostre reagowanie na niebezpieczeństwo. Taki model zachowania wynikał ze swoistych warunków geograficznych, a także społecznych. Tybetańskie wioski były dość słabo zaludnione, zaś poszczególne domostwa znacznie oddalone od siebie.

Mało sąsiadów zwiększa ryzyko grabieży. Tybetany miały więc efektywnie strzec dobytku i głośno ujadać, gdy na posesji zjawił się intruz. Warto wiedzieć jeszcze przez podjęciem decyzji o kupnie Mastifa, jaki jest charakter rasy. Lecz naturalnie mieć na uwadze, że najistotniejsze jest dobre wychowanie psa. Warunkiem poprawnego kontaktu z pupilem jest dobra znajomość i pełna akceptacja jego charakteru.