Mała czarna, zawsze na czasie – poprawia nastrój, skuteczność, pobudza

Rośliny kawowca, słynne były w Etiopii już w I tysiącleciu p.n.e. Ich owoce pozyskiwano wówczas ze stanowisk naturalnych. Niełatwo dzisiaj rozwikłać, w jaki sposób kawa znalazła się w Polsce. Czy dotarła do nas drogą morską z Holandii, czy drogą lądową z Turcji.

ziarna kawy
Autor: Andreas Poike
Źródło: http://www.flickr.com
Wiadomo tylko, że trafiła pod koniec XVII wieku. Duża większość z nas, nie wyobraża sobie wczesnych godzin rannych lub leniwego popołudnia, bez jej filiżanki. I choć kojarzymy ją tradycyjnie z Włochami, którzy narzucili większość określeń naszym ukochanym kawowym miksom – latte, cappuccino, machiatto, to jednak największą ilość napoju na świecie piją Skandynawowie. Tymczasem, kawa – napój przygotowywany z palonych, a potem zmielonych ziaren kawowca, wywodzi się z Etiopii.

Zobacz również:

Porusza, zwiększa metabolizm i poprawia efektywność pracy mózgu. A ponadto ma w sobie przeciwutleniacze, które przeciwdziałają powstawaniu wolnych rodników, ponoszących odpowiedzialność m.in. za starzenie się organizmu. Obecnie spożywanie napoju z ziaren kawowca ma dużą rolę w życiu towarzyskim. Jak twierdzą eksperci picia kawy, obok powszechnie znanego oddziaływania kofeiny, głównego komponentu tego napoju, który wzmaga czynności serca, zwiększa ciśnienie krwi, działa przeciwsennie, ma jeszcze jedną ważną cechę – zdolność rozwiązywania języków. Co przy kawiarnianym stole jest bardzo ważne. Wysokiej jakości kawa ziarnista sklep w internecie ma pełną ofertę. W asortymencie sklepów odnaleźć możemy m.in. kawy ziarniste naturalne, należące do odmiany Arabica, przyjmowane za najvergnano arabica (sprawdź niskie ceny na vergnano arabica-> www.qualiashop.pl/)ejsze na świecie, jak również kawy smakowe czy kawy rozpuszczalne.

latte
Autor: Baileys
Źródło: Baileys
O dobrej jakości ziarna kawowca świadczy jej aromat. Kawa ziarnista Arabica, wywodzi się z lasów deszczowych etiopskiej prowincji Kaffa w górach Jemenu. W górach Jemenu, od paru tysięcy lat, po dziś dzień rośnie dziki gatunek krzewu Arabica. Na większych wysokościach owoce krzewu kawowca dojrzewają dłużej, ale zyskują za to bogatszy, bardziej złożony smak i zapach. Arabica (czytaj dalej kawa indonezyjska) zawiera najmniejsze ilości kofeiny spośród wszystkich uprawianych przez człowieka rodzajów kawy. Spożywając kawę, przygotowaną na wiele sposobów przez bardzo wymyślne urządzenia, nie zapominajmy, że każda używka w nadwyżce może mieć zły wpływ na nasze zdrowie. Obyśmy tylko nie starali się pokonywać najlepszego wyniku Balzaka, który pisząc swoje książki, wypijał w przeciągu jednej nocy do 40 filiżanek kawy.