Legendy muzyki rozrywkowej

Muzyka pełni ogromną funkcję w naszym życiu i towarzyszy ludzkości od zarania dziejów. Była zarówno rozrywką, jak i owocem geniuszu. W XX wieku, dzięki pojawieniu się takich przyrządów jak radio i nośników muzyki, jak na przykład płyty, a później kasety magnetofonowe, muzyka jest już dostępna dla wszystkich ludzi. Zaczęły się także kształtować gusta muzyczne, a najpopularniejsi twórcy mogli liczyć na grupy oddanych fanów, którzy na koncertach nucili wszystkie utwory z pamięci.

the doors
Autor: Nicki Spunar
Źródło: http://www.flickr.com
Brytyjska grupa The Beatles była chyba pierwszą w dziejach, która wzbudziła tyle rozmaitych emocji. Cudowna czwórka z Liverpoolu umiała rozgrzać do białości tłumy dziewczyn, które każde ich wyjście na scenę poprzedzały przeraźliwym piskiem. Była to rekordowa popularność, jak na owe czasy. Według wielu zestawień członkowie The Beatles są najpopularniejszymi muzykami naszych czasów, a ich płyty miały rekordowe nakłady. Po jakimś czasie Beatlesi zmienili zarówno swój wygląd zewnętrzny, jak i muzykę. Ich utwory były co raz bardziej ambitne, a słowa piosenek- poważniejsze. Dało się również zauważyć fascynacje kulturą indyjską. Grupa rozpadła się po odejściu najpierw Johna Lennona, a później Paula McCartney’a.

Takiej samej uwielbienia zasmakował amerykański zespół The Doors. Grupa odnosiła ogromne sukcesy głównie dzięki barwnej postaci lidera zespołu, Jima Morrisona. Jego poruszające, poetyckie słowa piosenek oraz zachowanie na scenie przyciągała na koncerty wielkie rzesze ludzi. Ale The Doors to też świetna gra innych członków grupy, których niezwykłe popisy do dzisiejszego dnia zachwycają wielbicieli tego zespołu. The Doors nie byli grzecznymi chłopcami i bardzo często przełamywali rozmaite bariery. Ich wielką karierę zniszczyła nagła śmierć Morrisona.

Oba te zespoły połączyło wiele rzeczy. Członkowie tych zespołów stali się chodzącymi ikonami muzyki. Ich piosenki weszły do kanonu muzyki rozrywkowej. Na ich twórczości opierają się następne pokolenia młodych muzyków, ciągle doszukując się w niej coś nowego. Obie grupy do dzisiaj mają rzesze wiernych fanów.