Jazda konno jako fantastyczny sposób aktywności

Od wielu wieków znane są korzyści z przebywania człowieka z koniem. W dawnych wiekach konie były jedynym środkiem, pomocnym w transporcie i przemieszczaniu się. Używano ich do ciągnięcia wozów z ładunkiem oraz z ludźmi. Także jazda na koniu popularna jest od bardzo dawna. Obecnie jednak wykorzystywana jest tylko w celach sportowych i rekreacyjnych; do transportu używa się urządzeń i pojazdów mechanicznych. Stworzono za to nowe czynności, do jakich wykorzystuje się konie. Odkryto, że obcowanie z nimi ma korzystny wpływ na organizm. Ponadto coraz więcej osób [referuje czynności połączone z końmi w charakterze metody wypoczynku. Stajnia nie jest już tajemniczym miejscem, w którym mogą znaleźć się jedynie wybrani. Coraz większa liczba osób chce poznawać naturę tych zwierząt i poświęcać im wolny czas.

jazda konno
Źródło: morguefile.com

Koń jako lekarstwo

Mianem hipoterapii nazywa się typ rehabilitacji, w której używa się koni. Dobroczynny wpływ tych zwierząt na samopoczucie ludzi zarówno wolnych od chorób, jak i chorych odkryto już wiele lat temu. Dosyć niedawno natomiast do schorzeń, przy których pomocna jest hipoterapia, zaliczono autyzm. Generalnie leczenie takie oparte jest na jeździe na koniu oraz ogólnie ujmowanym kontakcie z tymi zwierzętami. Jazda konna pozwala na wypracowanie właściwej postawy, rozwija równowagę i zdolności ruchowe. Hipoterapia to też czerpanie korzyści z obcowaniem z żywym stworzeniem i zapoznawanie się z nim, co pozostawia spore korzyści dla psychiki.

Spędzanie wolnego czasu

Elementarną czynnością połączoną z końmi jest jazda konna. Szkolenie można rozpocząć zarówno w wieku dziecięcym, jak i jako dorosły – wspaniałą okazją może być obóz konny. Aktualnie stadniny cieszą się coraz większą popularnością. Oprócz jazdy konnej można w tym miejscu wykonywać dużo innych aktywności, jak na przykład czesanie i zabiegi pielęgnacyjne dla koni czy lonżowanie, oznaczające prowadzenie zwierzęcia na otwartym terenie za pomocą profesjonalnej linki. Koni używa się do różnych sportów; niektóre z nich to dyscypliny olimpijskie. W wolnym czasie można wybrać się na wyścigi konne, pokazy ujeżdżania lub pokonywania przeszkód. Do staropolskich zwyczajów zimowych z użyciem koni zalicza się kulig. Również na dzień dzisiejszy taka forma spędzania wolnego czasu wybierana jest przez wielu ludzi. Urządzanie kuligów zazwyczaj nie jest zbytnio kosztowna, za to samo wydarzenie daje wiele radości.

Odkryj propozycję Szkoły Jazdy Konnej Patataj:

Wyświetl większą mapę

Źródło: Patataj.com