W jaki sposób wybrać najlepszą kawę, która będzie spełniała nasze wymagania? Na jakie rzeczy koniecznie zwracać uwagę?

Większość z nas lubi kawę, natomiast w jaki sposób zakupić dobrą odmianę? Czy tania kawa jest zawsze złej jakości, który typ jest godny uwagi? Jakie są różnice pomiędzy rożnego rodzaju rodzajami? Te jak i dużo innych niewiadomych nasuwa się, kiedy pragniemy napić się naprawdę wyśmienitej kawy. A jak jest naprawdę?

Kawa brazylijska
Źródło: pixabay
Otrzymanie kawy wiąże się ze sporymi kosztami. Wiążą się one przykładowo z właściwą dbałością o ziemię na jakiej rośnie, jednak także z używaniem dobrych technologii produkcji. To też konieczność zaangażowania właściwej ilości pracowników, żeby cała produkcja była bardziej efektywna. Palarnia kawy, gdzie pracuje dużo osób, to duży biznes, należy pamiętać o różnych rzeczach, które mają niebagatelny wpływ na pożądaną jakość – tu. Nie oznacza to jednocześnie, iż tańsza kawa musi smakować źle.

Nie ma co się natomiast oszukiwać i sądzić, iż tego rodzaju produkt okażę się wysokiej jakości, albo będzie smakować niepowtarzalnie i niesamowicie. Przez to, że zbyt chce się oszczędzić na produkcji możliwe jest, iż końcowy rezultat będzie po prostu przypadkiem. Obecnie na świecie uprawia się głównie dwa rodzaje kawy. Jedną z nich jest Arabika, kolejną Robusta. Krzaki Arabiki są bardziej wymagające, trzeba uprawiać je głównie w wyższych partiach gór Ameryki Południowej oraz Afryki, przede wszystkim w gorącym klimacie. Dojrzewają na dobrej jakościowo glebie, z dala od silnego słońca. Dzięki temu powstaje napar o łagodnym, pozbawionym goryczy smaku. Arabika ma bardzo mało kofeiny, maksymalnie 1,7 procenta.

Tego typu kawy są smaczne, przykładem powinna być kawa brazylijska. Drugi ze wspomnianych rodzajów, kawę Robustę, można uprawiać w niskich partiach gór. Jest w większym stopniu wytrzymała na trudne warunki klimatu, gorzkawa, ale do tego ostrzejsza w smaku. Posiada bez wątpienia większą ilość kofeiny, od 2 do nawet 4 procent. To jaką kawę wybierzemy zależy od naszych upodobań, lecz z pewnością jedna, jak i druga jest bardzo dobra, daje najbardziej doskonałe doznania smakowe. Dobrze jest spróbować dwóch, żeby stwierdzić, jaka będzie nam bardziej smakowała.