Jak w prawidłowy sposób należy dbać o paznokcie, jakiego rodzaju problemy spotykają je najczęściej.

Paznokcie stanowią tak naprawdę naszą wizytówkę, jeżeli są zadbane i w dobrym stanie, to mogą nadać dłoniom dużo uroku i wdzięku. Lecz o stan ich trzeba właściwie zadbać, bowiem wszelkie kłopoty momentalnie zaczynają być widoczne.

świece zapachowe
Autor: Lehigh Valley, PA
Źródło: http://www.flickr.com
Kobieta w bieli
Autor: Jorge Mejía peralta
Źródło: http://www.flickr.com
Przede wszystkim należy je systematycznie obcinać na odpowiednią długość. Należy to zrobić w dokładny sposób, bowiem wszelakie pozostawione zadziory przy paznokciach nie tylko mogą niszczyć skarpetki, ale też powodować uszkodzenia palców czy nawet wrastanie. Sklepy z artykułami kosmetycznymi pełne są różnych akcesoriów do pielęgnacji paznokci, dlatego też należy się w nie zaopatrzyć i regularnie ich używać. Pilnowanie odpowiedniej długości ma duże znaczenie dla naszego wyglądu, jednak nie starczy do tego, żeby one były w dobrym stanie.

Paznokcie są bardzo wrażliwe na niedobory witamin i minerałów w naszej diecie i momentalnie można po nich zobaczyć rezultaty nieodpowiedniego odżywiania. Jednym z bardziej widocznych tego objawów jest rozdwajanie się paznokci (zobacz zadziory przy paznokciach), jeśli zaczną się pojawiać z tym problemy, to najwyższy czas żeby zacząć dbać o siebie. Niejednokrotnie zwykła dieta może nie wystarczyć do tego, aby paznokcie wróciły do formy, wówczas trzeba będzie sięgnąć po specjalne suplementy. Dużym problemem, dotykającym zwiększającą się liczbę osób, jest grzybica paznokci (zobacz popularne kreacje weselne też co na grzybicę paznokci).

Tej choroby nie można w żaden sposób lekceważyć, ani tym bardziej kurować domowymi metodami. Niezbędna tu będzie pomoc dermatologa, trzeba się też nastawić na długą, kilkumiesięczną kurację. Czytaj też