Jak dbać o zdrowie swojego pupila?

Zwierzęta dotrzymują kroku człowiekowi od niepamiętnych czasów. Jak tylko ludzie w czasach prehistorii nauczyli się wykazywać lepszą inteligencją, niż ich bracia mniejsi, pojęli, że zwierzęta potrafią służyć nie tylko do zabijania i dawania przyodziewku. Pojawiła się idea hodowania, a wilki, które później bardzo długo i powoli przekształcały się w trochę inny gatunek, poniekąd współcześnie rozpoznawalny przez nas jako psy rasy husky czy malamut, były przygarniane częściowo jako przyszywani członkowie plemion, i bardzo uważne i użyteczne narzędzia: do odnajdowania zwierzyny, do alarmowania przed zagrożeniem, do pilnowania stad kóz i owiec.

Obecnie liczni nie potrafią wyobrazić sobie życia bez zwierzaków. Psy są przyjaciółmi wielu rodzin, wielu niezamężnym kobietom czy mężczyznom dotrzymuje towarzystwa jakiś rozpieszczony kot. Troszczymy się o te zwierzęta jak o najlepszych przyjaciół, a odpowiednio zadbane zwierzęta (http://arkadiuszgwizdala.pl/oferta/zwierzeta.html) odwdzięczają się taką samą przyjaźnią, przede wszystkim w wypadku psów.

Szczeniak, pudel francuski
Autor: edgar0587
Źródło: http://www.sxc.hu

Żeby jednak pies do grobowej deski był wiernym i zadowolonym przyjacielem, czy to samotnika, czy też licznej rodziny, musi być dobrze zadbany. Ułatwiają to właściwie przystosowane do różnych ras i wieków karmy – wbrew popularnej opinii bardzo szczegółowo badane, testowane i sprawdzane pod wieloma względami, także przez doświadczonych, wiele oczekujących od karmy hodowców psów. Sucha karma dla psa jest niezbędna do jego zdrowego wzrostu. Karmy suche dla psów Animonda i wiele innych są skomponowane tak, by dać odpowiednią ilość niezbędnych witamin i pierwiastków każdej rasie. Karmy dla psów Pronature, Josera, Pedigree Pall i innych twórców oferuje każdy poważny internetowy sklep zoologiczny (sprawdź ofertę sklepu zwierzakowo).

Jest niezwykle dużo bardzo szanowanych producentów takich pokarmów, którzy szczycą się wysoko wykwalifikowaną ekipą psich dietetyków, laborantów i bardzo szczegółowo sprawdzanymi dostawami mięsa, z jakich tworzona jest taka karma. Niektóre marki proponują również karmy dostosowane do trybu życia i kondycji psa – na przykład w zależności od tego, czy został wykastrowany, czy może nie – propozycję taką przedstawiają firmy Royal Canine i Ziwipeak Karmy dla psów są, w przeciwieństwie do tego, co się sądzi, niezwykle ważnym aspektem wychowania i zdrowia naszych zwierzaków. Choć w rzeczy samej nigdy nie należy zapominać o właściwej porcji spacerów, szczepionkach, kontakcie z różnymi psiakami i odpowiedniej porcji miłości.