Jak bardzo owoce i warzywa wpływają na nasze zdrowie? Dlaczego powinno się jeść ich jak najwięcej?

Owoce jak również warzywa powinny być najważniejszym elementem zdrowej diety, gdyż dają naszemu ciału konieczne składniki odżywcze. Dajmy na to cytrusy lub rośliny strączkowe posiadają dużo składników, jakie nie tylko ochraniają nas przed chorobami, lecz również opóźniają procesy starzenia się. A to tylko jeden przykład ich niesamowitego wpływu. Każdy producent owoców zdaje sobie z tego sprawę, więc chce dostarczyć owoce oraz warzywa najlepszej jakości.

owoce
Autor: Carson Cap
Źródło: http://www.flickr.com
Nawet najmłodsi doskonale to wiedzą, że owoce i warzywa są zdrowe, musimy w związku z tym ich jeść całkiem sporo oraz bardzo regularnie. W tej grupie natomiast odnaleźć można produkty, które na stałe powinno się wdrożyć do standardowej diety, gdyż zawierają ważne składniki odżywcze. Nie tylko niesamowicie dobrze oddziałują na nasze ciało, ale znajdujące się w nich witaminy opóźniają procesy starzenia się, zniżają ilość cholesterolu oraz korzystnie regulują ciśnienie. Ich oddziaływanie jest tak duże, że mogą nas ochronić przed chorobą nowotworową.

Choć Polska nie leży w strefie tropikalnej, gdzie znaleźć można o wiele więcej gatunków owoców oraz warzyw, to jednakże owoce Polska zasługują na uwagę, ponieważ oferują dużą ilość składników odżywczych, które poprawiają nasze zdrowie. Na pewno warte polecenia są takie owoce (czytaj o owocach w szkole), jak borówki, jeżyny, truskawki i maliny. Już garść lub dwie tych owoców z płatkami śniadaniowymi wpłynie bardzo dobrze na nasz cały dzień. Udowodnione jest, iż bogate w polifenole oraz fitonutrienty, gwarantują działanie przeciwzapalne i przeciwoksydacyjne. Wpływa to na polepszenie pamięci, ochrania komórki mózgu przed gorszym stanem, co odpowiada także za szybsze starzenie się. Więcej na .

owoce
Autor: Lima Pix
Źródło: http://www.flickr.com
W naszym mózgu znajduje się mikroglej, który jest odpowiedzialny za pozbywanie się resztek, które są w stanie zaszkodzić dobremu działaniu komórek. Z wiekiem jednakże mikroglej pracuje coraz gorzej, dlatego też zostawia wszędzie coraz więcej resztek, najgorsze jednak jest to, iż myli je ze zdrowymi komórkami i działa na ich niekorzyść. Na szczęście wyciąg z borówek oraz truskawek poprawia jakość działania mikrogleju. Szczególnie warto z tego korzystać, gdyż owoce nie kosztują strasznie dużo oraz są powszechnie dostępnie, przykładowo owoce sprzedaż.