W jaki sposób dbać o najlepszą i zrównoważoną dietę kota?

Od wielu wieków blisko nas były zwierzęta, zwłaszcza kilku różnych gatunków. Bardzo towarzyskie już dawno temu były psy – a raczej wilki, wliczające się jednak do psowatych – które tak długo włóczyły się za ludzkimi gromadami w oczekiwaniu na ochłapy z ich łowów, że stały się czymś oczywistym w tych plemionach. Poczęto je oswajać i wykorzystywać do strzeżenia mienia, wsparcia w polowaniach i tak dalej. Dzisiaj psy najrozmaitszych odmian, tak odmiennych, że zmuszają do pytania, czy należą jeszcze do jednego gatunku, żyją z ludźmi na wsi i w miastach.

Koty Bengalskie

Autor: http://www.sxc.hu
Źródło: http://www.sxc.hu
Niektórzy jednak cenią sobie inne towarzystwo. Choć trudniej domyślać się, jak nawiązała się nić porozumienia pomiędzy ludźmi a kotami, prawdopodobnie działo się to podobnie. Ci, co doceniają brak gryzoni w domu na wsi czy po prostu niewielkie, ciepłe ciałko do pieszczenia, które czasem wlezie na kolana i udowodni, że ma się przyjaciela, trzymają w mieszkaniach właśnie koty. Niestety i entuzjaści psów, i entuzjaści kotów dość często popełniają błędy i powodują, że w podeszłym wieku zwierzaki cierpią zwłaszcza z powodu złej diety – szczególnie koty.

Sucha karma dla kota powinna tworzyć trzon jego jadłospisu, chociaż powszechnie sądzi się, że kot (porównaj ofertę na e-hunter miski dla kotów) jako mięsożerca powinien jeść świeże, krwiste mięso, wątróbkę i spodek z mlekiem. Szczególnie to mleczko może namieszać w działaniu układu pokarmowego kota. Znakomite karmy dla kotów Pronature, Prestige, również niedrogi Whiskas czy Purina (polecam karmę purina kitten). Karmy dla kotów raczej nie są najtańsze, zwłaszcza gdy produkowane i tworzone są w dobrych laboratoriach, z współpracą bardzo doświadczonych hodowców.

cat

Autor: Connie Ma
Źródło: http://www.flickr.com

Jeśli jednak zależy nam na kondycji zwierzaka, wybierajmy raczej karmy suche dla kotów Acana, Pronature czy Purina – kociak podziękuje na lata przywiązaniem i świetnym zdrowiem, a to przecież na tym powinno najbardziej zależeć opiekunom takich futrzaków: by te czuły się dobrze, miały zaspokojone zasadnicze potrzeby i nie cierpiały bez powodu.

Jeśli chcesz zobaczyć coś rzeczywiście bardzo interesującego, sprawdź treść tej strony a na pewno nie pożałujesz.

Karmy wcześniej wyszczególnionych firm powinien oferować każdy liczący się sklep zoologiczny online, zatem dbałość o jadłospis kota nie powinna być tak skomplikowana, jak może się zdawać.