Co wziąć ze sobą na obóz przetrwania?

Nasze dzieci co raz częściej chcą spróbować się zmierzyć ze swoimi słabościami na tak zwanych obozach przetrwania czy też obozach militarnych. Dobrze jest zadbać o to, aby każde dziecko znalazło się na takim obozie pod opieką odpowiednio wykwalifikowanej kadry pedagogicznej. Wyjazdy takie umiejscawia się z reguły w terenach sprzyjających różnym grom taktycznym. Często są to wycieczki w tereny górskie lub nad jeziora. W zależności od wieku dzieci, obozy te charakteryzują się różnym poziomem trudności.

Mapa i kompas

Autor: hisks
Źródło: http://www.sxc.hu
Często wyjazdy takie mają po trosze formę zabawy, jednak biorąc pod uwagę wojskowy sznyt wycieczki, warto wiedzieć, że trzeba się jednak tutaj liczyć z wysiłkiem fizycznym i wieloma stresującymi sytuacjami. W sytuacji wyjazdów na obozy tego typu organizowane dla starszej młodzieży, spodziewać się powinniśmy zwykle większego rygoru, porównywalnego z wojskiem.

Obozy tego rodzaju jednak mają możliwość stać się świetną przygodą dla wszystkich, którzy nieco bardziej zainteresowani są sztuką wojenną i militariami. Podczas tego rodzaju wycieczek będziemy mieć możliwość uczestniczyć w różnych grach wojennych, podczas których będziemy strzelać z kulek gumowych lub z pistoletów do paint balla. Często można też pojeździć na quadach, albo rzucać specjalnymi hukowymi granatami.

Oprócz tego na tego typu obozach mamy do zrealizowania jakiś scenariusz, może ono polegać na przejściu z punktu A do punktu B, gdzie trasa ta została zaplanowana na kilkanaście godzin wraz z torem przeszkód. Wszystko to wymaga odpowiedniego przygotowania oraz oczywiście nastawienia. Nie obejdzie się bez odpowiedniego sprzętu. Na taki obóz należy na pewno wziąć odpowiednie obuwie, plecak, koc i śpiwór. Możliwe, że przyda nam się również składany mały namiot, jeśli takie są wymagania organizatora.

Wszelkie dodatki takie jak zapałki, kompas czy nóż mogą też być niezbędne. Warto wcześniej podpytać organizatorów, jakiego rodzaju sprzęt jest potrzebny. Nie zawsze będzie trzeba zakupić profesjonalny nóż typu ka bar, czasem wystarczy typowy nóż harcerski. Warto też zastanowić się nad odzieżą termoaktywną. Jest obecnie dużo sklepów typu militaria, gdzie znajdziemy szybko masę elementów asortymentu przydatnych na taką wycieczkę.