Czy warto uczyć się mało znanych języków obcych?

Po upadku socjalizmu w polskim krajobrazie wiele rzeczy się zmieniło. Największe jednak zmiany zaszły tam, gdzie wcześniej było nieciekawie i pustu: w edukacji. Za komuny były tylko państwowe uniwersytety, na które udawali się nieliczni, dokładnie tak samo było z nauką języków obcych: wszyscy musieli się uczyć języka rosyjskiego. Obecnie na szczęście jest inaczej. Możemy studiować i poznawać języki, które chcemy. Stwarza to sytuacje, iż wielu z nas wybiera takie języki obce, że aż na samo brzmienie niektórych słów, staje włos na głowie…

nauka w bibliotece

Autor: University of the Fraser Valley
Źródło: http://www.flickr.com

Na przykład taki język mandżurski. Pomocy naukowych: książek i słowników do nauki języka mandżurskiego nie zakupisz w znanej sieci sklepów, nie dostaniesz tak łatwo kursu na płytach, jak do niemieckiego czy hiszpańskiego, więc komu potrzebny taki trud? Normalnie otworzyliśmy się na świat, możemy podróżować, więc czerpiemy z tych możliwości. Możemy z również uczyć się innych ciekawych, lecz dość egzotycznych języków.

Weźmy pod uwagę taki język mongolski. Prezentuje się nawet znajomo, tak, wiemy, gdzie jest kraj, lecz wtajemniczając się w ten język dostrzegamy historię Mongolii, spotykamy jej mieszkańców, to strasznie ciekawa podróż.http://cpsens.pl/ (zalecamy tą stronę)Co prawda nauka języka mongolskiego (ciekawy język język hiszpański wrocław mandżurski) do łatwych nie należy, brakuje raczej pomocy naukowych: słowników czy podręczników, jednakże jeśli tylko bardzo się chce, oczywiście można dotrzeć do odpowiednich materiałów do nauki.

Nie inaczej jest z innymi językami egzotycznymi, na przykład, ciężko o podręczniki i słowniki do nauki języka ormiańskiego czy azerskiego, macedońskiego czy hindu, mandżurskiego czy tajskiego…Zdecydowanie łatwiej jest za to z językami też dość trudnymi, ale jednak europejskimi. Nauka języka norweskiego (kurs norweskiego) czy fińskiego to lepsza dostępność słowników i innych pomocy. Łatwiej też o kursy, zwłaszcza, że wielu rodaków wyjeżdża do Skandynawii pracować. Warto zastanowić się, czy opłaca się bardziej uczyć się trudnego języka, ale dostępnego (materiały, kursy) czy skomplikowanego, ale niedostępnego (ciężko o pomoce naukowe), gdyż od tego wiele zależy.