Jakiego typu rower najkorzystniej wybrać? Jakie istnieją możliwości? O czym najlepiej pamiętać w czasie zakupu?

Jak planujemy kupić rower musimy poważnie nad tym pomyśleć, a to dlatego, że dzisiaj odmiennie niż dawniej mamy do wyboru wiele pozostałych opcji. Z pewnością klasyczne rowery mają największą ilość zwolenników, ale lecz jak interesują nas nowości najkorzystniej poznać kilka nowych modeli rowerów.

Jeżeli chodzi o popularne modele, to na pewno rowery szosowe są warte uwagi – więcej. Są przeznaczone do jazdy po asfalcie, posiadają dość duże, 28-calowe koła, z dość wąskimi, od 23 do 25 mm., gładkimi oponami. Kierownica w rowerze szosowym jest zagięta w charakterystyczny sposób, dzięki czemu można zająć bardziej aerodynamiczną pozycję. W zależności od geometrii i ramy, standardowe rowery szosowe jesteśmy w stanie podzielić na dwie grupy, czyli sportowe i endurance. Kolejny typ to także popularne rowery górskie.

Rowery górskie zostały stworzone do jazdy w terenie, poza asfaltowymi drogami. Posiadają bardzo często koła od 26 do 29 cali. Liczą się szerokie opony z dosyć agresywnym bieżnikiem, a również jeden albo nawet dwa amortyzatory. Obecnie coraz większa ilość osób używa je do jeżdżenia po mieście. I chociaż nie są do tego stworzone to rzeczywiście spełniają swoją rolę. Następny, znany model to rower trekkingowy, określane są również jako standardowe rowery turystyczne, ponieważ wyposażone są klasycznie w błotniki, bagażnik i oświetlenie.

Może Cię zainteresować –

Koło ze szprychami

Autor: Martin Fisch
Źródło: http://www.flickr.com
Opony są w większym stopniu szerokie niż w szosówce oraz węższe niż w ”góralu”. Pozycja za kierownicą jest bardziej komfortowa niż w rowerze szosowym. Cross to dość często ten sam rower, lecz pozbawiony jest turystycznych dodatków.

Rower crossowy możemy bez problemu przerobić na trekkingowy, najlepiej montując w nim błotniki i bagażnik. Tego rodzaju rowery najkorzystniej wypadają na asfaltowych drogach i ubitych, gruntowych ścieżkach. Jak wspomnieliśmy na początku, aktualnie mamy jednakowoż do wyboru wiele innych ciekawych modeli rowerów. Jednym z nich jest na pewno fatbike. To rower zbudowany na bazie górala. Ma masywne opony, ich szerokość wynosi od 4 do 5 cali. Te szerokie opony powodują, że fatbike bardzo dobrze sobie radzi w czasie jazdy po śniegu i piasku. Dość często nie ma w takich rowerach amortyzatora, ponieważ jego zadanie przejmuje szeroka opona.