Harmonia, indywidualizm i smukłość – detale odznaczające polskie art deco spośród kunsztu dekoracyjnego.

Od dawna znana jest prawda o swego rodzaju upodobaniu przez ludzi piękna, komponentów i rozlegle rozumianej sztuki. Uzasadniane jest to wrodzoną potrzebą fascynacją nad przyrodą, dziełami sztuki, melodią i wszystkim, co jest choćby w minimalnym stopniu wyrazem artyzmu.

Gdy na salony wpisały się obrazy, wazy i innego typu elementy dekoracyjne pojawiło się

art deco

Autor: David Prasad
Źródło: http://www.flickr.com

mnóstwo trendów, które zdobyły rzesze klientów i sztukę starano się przenieść z sal balowych i muzeów do mieszkań. Aby jednak nadać pewnej dyscypliny i ładu ludzie zdobiąc swoje mieszkania poszukiwali w wyższym stopniu subtelnych i statycznych zarazem dodatków, które aktualnie przedstawia nam niejedna galeria art deco.

ukazując fragmenty dekoracji wnętrz daje okazję skonstruowania koncepcji odświeżenia monotonnego wnętrza przy użyciu chociażby jednego elementu, który znakomicie wkomponuje się w całość. Poszukując więc regularności i ładu w fragmentach ozdobnych niewątpliwie powinno się zwrócić uwagę na ten dokładnie trend.

Opanowanie i geometryczne formy mają fanów wzdłuż i wszerz i bezdyskusyjnie nie schodzą z piedestału sztuk dekoracyjnych. Do rozpoznawalnych powszechnie elementów stylu art deco należy prostota, kontrastowe zestawianie kolorów czy różnokolorowe szkło. Aranżowanie wnętrza w takim stylu robi je miłym i ciepłym, a równocześnie jest nadzwyczaj modne.

Sztuka

Źródło: http://www.sxc.hu/
Stawiając na ten dokładnie nurt na pewno wypada docenić polskie art deco, które do pełnej idei dokłada coraz więcej powabu oraz wytworności. Zauważalna jest też lokalizacja konwencji, poprzez na przykład korzystanie z regionalnych artykułów. Elegancja, jaką gwarantują materiały, barwy i tworzywa jest nadzwyczaj przyjemna dla oka.

Obecne w przystrajaniu wnętrz elementy sztuki są niezwykle modne, z tej przyczyny każda, nowopowstała galeria art deco ma licznych konsumentów i klientów, którzy bezsprzecznie odnajdują w tym stylu czar i elegancję. Tym samym zwiedzanie tego typu miejsc jest kapitalną formą przystawania ze sztuką.