Kim jest obecnie myśliwy? Jak wygląda dzisiaj jego praca?

Wokół postaci myśliwego narosło wiele mitów, przekłamań i niezgodnych z faktami informacji. Z jednej strony można to zrozumieć, jeśli jakiś człowiek zabija zwierzęta poza okresem ochronnym, to krytyka spada na wszystkich myśliwych, z drugiej zaś strony, to niezbyt uczciwe wobec tego zasłużonego zawodu. Myśliwy to bowiem historycznie człowiek, który zajmuje się gospodarka łowiecką, a wszystko to w zgodzie z prawem i etyką łowiecką. W tym właśnie pojęciu jest przeciwieństwem kłusownika.

myślistwo

Autor: Susan Drury
Źródło: http://www.flickr.com
Kłusownik w środowisku myśliwych to osoba bez zasad, taki pasożyt, który żeruje na całym środowisku. Taki człowiek robi wszystko po swojemu, nie obchodzą go obowiązujące zasady, tak naprawdę nie zajmuje się w żaden sposób gospodarką łowiecką, wszystko co czyni, to jedynie dla własnych korzyści.

Zawód myśliwego to łowiectwo. Jest to jeden z najbardziej dawnych sposobów zdobywania żywności. Obok zbieractwa to także bardzo stary sposób życia ludzkości. Co prawda, z czasem to zajęcie utraciło swoje znaczenie, a na znaczeniu zyskało rolnictwo i hodowla zwierząt (http://alpaki.pl) oraz uprawa roślin, jednak pozostało jako alternatywne źródło pożywienia oraz jeden z elementów gospodarki łowieckiej. Warto wiedzieć, że zajęcie myśliwego przez lata miało bliski związek z wojskowością. Początkowo te dwa zajęcia były bardzo silnie związane, wręcz nierozerwalnie. W średniowieczu polowanie było formą rozrywki, ale też ćwiczeń rycerstwa, a w późniejszym czasie szlachty.

Z zajęciem myśliwego nierozerwalnie związanych jest wiele kategorii pojęciowych. Nie byłoby solidnego myśliwego bez wiernego myśliwskiego psa. Prawo łowieckie reguluje wszelkie wątpliwości, jakie mogą się pojawić, a obyczaje i etyka łowiecka są bardzo mocno ugruntowane w tej społeczności. Ponadto istnieje

polowanie

Autor: per Corell
Źródło: http://www.flickr.com

charakterystyczna gwara myśliwska i pyszna kuchnia myśliwska. Nie zapominajmy też o charakterystycznym stroju myśliwskim, strzelba czy kurtka myśliwska to nieodłączne atrybuty prawdziwego myśliwego.

Aktualnie, łowiectwo nie jest zbyt popularne. Nie dość, że ma niedobrą prasę, to jednocześnie po prostu jakby wyszło z mody. Są co prawda kółka łowieckie, jakie zrzeszają w swoich szeregach pasjonatów tego zajęcia, ale są to kluby dla naprawdę prawdziwych pasjonatów. Naturalnie jednak istnieje w naszych lasach gospodarka łowiecka, jaka jest niezbędna.

W ogóle wydaje się, że problem niskiej frekwencji w takich, jak i innych tradycyjnych stowarzyszeniach powoli narasta. Teraz ludzie żyją w internecie, nie interesują ich za bardzo tego typu rozrywki. Zamiast pójść do lasu, żeby nawet pospacerować, oni wolą to robić przed komputerem. Możemy oczekiwać, iż za jakiś czas łowiectwo będzie elitarnym zajęciem, ponieważ na pewno zawsze będą ludzie, którzy chcą podtrzymywać tę tradycję.