Jak zrobić dobre zdjęcie?

Zrobić zdjęcie potrafi każdy, lecz tylko nielicznym udaje się zrobić zdjęcie dobre. Podstawowe rady dla początkującego fotografa?

obiektyw

Autor: Eugene Romanenko
Źródło: http://www.flickr.com
Najważniejsze, zadbaj o dobry obiektyw, który stanowi podstawę jakości wykonywanych zdjęć. Nie podlega żadnej kwestii, że powinieneś zwrócić uwagę na obiektywy Canon czy obiektywy Nikon (dobrej jakości sprzęt foto kupisz taniej online – obiektywy do canonów). Musisz tylko świadomie dobrać obiektyw do danej sytuacji. Pamiętajmy o funkcji stabilizacji obrazu – miej ją włączoną zawsze gdy fotografujesz „z ręki”, zaś przy fotografiach nocnych używaj statywu lub ewentualnie lampy błyskowej.

Twojej uwagi niech nie umknie światło, albowiem mówi się, że światło to dusza fotografii. Zanim więc nauczymy się korzystać z światła zastanego i sztucznego, starajmy się unikać intensywnego światła. Wbrew pozorom fotografowanie w cudowny, słoneczny dzień, w samo południe, nie wróży nic dobrego. Idealne światło mamy w tak zwanej „złotej godzinie”, czyli godzinę od wschodu i zachodu słońca. Bardziej rozproszone, miękkie światło sprzyja fotografii portretowej, pamiętajmy o tym. Wbrew pozorom, właśnie po południu, nasze otoczenie prezentuje się w najżywszych kolorach.

Stosuj używanej w malarstwie metody kompozycji obrazu. Czyli: robiąc zdjęcie (omnia shot zdjęcia produktowe dla każdego sklepu. Sprawdź cennik!) kwiecistej łące, ustaw linię horyzontu na wysokości 1/3 od dołu lub od góry wybranego kadru. W zależności czy chcesz uchwycić barwne kwiaty, czy ciekawe chmury na błękitnym niebie. I co ważne! Unikaj symetrycznych kompozycji. Malowniczy kościółek w środku kadru? Nuda i banał. Takie ujęcia to już przeszłość. Dodatkowo, reguła ta tyczy się również fotografowania ludzi.

Kadruj z głową!
Nie bądź barbarzyńcą i staraj się nie obcinać ludziom głów, stóp, łokci ani dłoni. Niejeden z nas odczuwa ból … patrząc na takie zdjęcie. Błędy takie przeważnie spowodowane są po prostu…lenistwem, ponieważ rzadko kiedy nie ma możliwości poprawienia złego kadru. W związku z powyższym, sprawdzajmy nasze poczynania na wyświetlaczu. Nawet zawodowiec korzysta z tej funkcji właśnie po to by uniknąć błędów.

Zadbaj o tło
Zaśmiecone zbyt wieloma szczegółami tło, to znak rozpoznawczy początkujących fotografów-amatorów. Słupy, drzewa, linie telegraficzne, kubły na śmieci i podobne „kwiatki”, niwelują zamierzony efekt odwracając uwagę od tego co najważniejsze. Dlatego, miej oczy szeroko otwarte!