Jak wybrać porządny sprzęt górski?

Gdy naszą pasją jest chodzenie po górach, wspinaczka także przy okazji na przykład eksplorowanie jaskiń musimy mieć dobrze dopasowany sprzęt, który zagwarantuje nam wygodę i poczucie bezpieczeństwa w trakcie wypraw. Każdy porządny sklep turystyczny ma takie wyposażenie w swojej ofercie. Często, o wiele zbyt często słyszy się w różnych serwisach informacyjnych wiadomości o turystach, którzy giną na szlakach, gdyż wychodzą w góry bez przygotowania. To ludzka głupota najczęściej jest główną przyczyną tragicznych wydarzeń w górach.

Zdjęcie tatr

Źródło: astrojawil.pl

Bo jak inaczej określić wybieranie się w wysokie góry w sportowych adidasach, które nie trzymają kostki i nie mają absolutnie przyczepności na kamieniach. Albo, co zazwyczaj widać w wydaniu damskim, w sandałkach. Wystarczy w takiej sytuacji pojedynczy mokry kamień i wypadek pewny. Przy sporym szczęściu skręcenie lub złamanie nogi. W najgorszym razie runięcie w przepaść. A jak określić kogoś kto wychodzi w góry nie zabierając mapy, wchodzi na szlak nie mając pojęcia jak przebiega i którędy wrócić? Albo osoby, które wybierają się na przechadzkę do jaskini bez czołówki, bez kasku i nie wiedząc, że trzeba się tam poczołgać i korzystać z łańcuchów? Albo ci, którzy nie umieją czytać oznaczeń szlaku? To nie są bajki i to nie są pojedyncze przypadki. Takich ludzi są tysiące. Jeżeli twoją pasją są góry przyszykuj się do wyprawy porządnie.

Najlepiej mieć jeden solidny sklep górski. Wybierzmy ten, w którym pracują pasjonaci i specjaliści, którzy pomogą dopasować dobrze sprzęt. Należy na początku odwiedzić parę miejsc, możemy też poczytać opinie w Internecie. Nie jest trudno trafić na te strony, wystarczy tylko hasło „sklep turystyczny” wpisane w wyszukiwarkę. Gdy już zdecydujemy, gdzie chcemy się zaopatrywać, musimy podjąć decyzję w co. Jest kilka elementów wyposażenia, bez których nawet nie powinniśmy myśleć o wyprawie w góry. Warto solidnie się przygotować do wyprawy życia i nie tylko.

Pierwsza rzecz – buty. Odpowiednio dopasowane, wygodne i wysokiej klasy.

Wejdź na naszą kolejną witrynę, na której odkryjesz fascynujący bieżący tekst (https://strefa3l.pl/koszalin/) na ten temat. Czekają na Ciebie ekstra wiadomości.

Mogą być pół rozmiaru większe niż te, które zakładamy na co dzień, po wielokilometrowych wędrówkach stopy często puchną, a obuwie nie może nawet w takich sytuacjach uciskać. Naturalnie buty nie mogą być zbyt luźne, gdyż wtedy mamy gwarantowane skręcenie stawu na pierwszym lepszym kamieniu. Pamiętajmy, że nie ma butów do wszystkiego. Inne sprawdzają się latem, inne gdy chcemy chodzić po śniegu. Jeśli planujemy wędrówki zimowe nie zapomnijmy by kupić raki turystyczne, które dobrze będą współdziałać z naszymi butami. Gdy chcemy wspinać się w lodzie, kupmy raki do tego stworzone. Turystyczne do wspinaczki się nie nadają.

Jeżeli mamy w planach się wspinać nie zapomnijmy o butach do tego celu. Tak po prawdzie, jeśli mamy buty do wspinaczki ściankowej nie musimy nabywać kolejnej pary. jeżeli te, które posiadamy są sprawdzone i idealnie czujemy w nich stopnie – to świetnie. Dobre buty na ściankę zdadzą egzamin też w skałach. Oczywiście, nikt nam nie broni kupić sobie nową parę. Być może do wspinaczki skałkowej lepsze będą dla nas buty sztywniejsze, albo wręcz odwrotnie, bardziej miękkie. To wszystko jest zależne od osobistych preferencji. W każdym razie możemy zapoznać się z aktualną ofertą producentów. Gdy w wyszukiwarkę wpiszemy hasło „dobre buty na ściankę 2012” z pewnością znajdziemy najnowsze propozycje.