Włoskie wina są drugie na globie

Autor: hlkljgk
Nie trzeba być koneserem wina, by znać takie nazwy jak Chianti, Marsala lub Bardolino. Te wina włoskie to jedne z najbardziej popularnych i docenianych trunków na świecie. Nic w tym podejrzanego. Włochy należą do najstarszych rejonów, zajmujących się hodowlą winogron.

Aktualnie na obszarze państwa hodowanych jest więcej niż 2000 rozlicznych form winogron. Działa tam przeszło milion winnic. Dostarczają one przybliżeniu 15% globalnej produkcji wina. Włochy to globalny potentat w tej dziedzinie, a wina włoskie to klasa sama w sobie.wino (jakie winoteraz wybrać)Białe wino

Do produkcji białego wina stosuje się przede wszystkim jasne winorośle. Co nie oznacza, że ciemna wersja tych owoców się do tego nie przydaje. Białe wino sporządza się z wykorzystaniem fermentacji czystego moszczu, czyli ekstraktu ze świeżo wyciśniętych winogron. Najbardziej popularne białe wino we Włoszech to Soave. Swoją popularność zawdzięcza stosunkowo niskiej cenie i interesującym walorom smakowym. To wino posiadające względnie słaby aromat. Degustując je wyczujemy migdałową nutę. Kosztując tego białego wina posiada się nieodparte doznanie lekkości i harmonii.

Wino czerwone

Jak poprzednio w wspominaliśmy, białe wino produkuje się z wykorzystaniem fermentacji czystego soku, zaś czerwone wino (sprawdź winnice na podkarpaciu) tworzy się w za pomocą skórek oraz pestek owoców. Występuje ono w różnych odcieniach czerwieni: od purpury, przez rubinowy, ceglasty, wiśniowy, po czarno -czerwony. Czerwone wino sporządza się z ciemnych winorośli zwanych potocznie czarnymi. Jedno spośród najbardziej prestiżowych czerwonych win włoskich to z pewnością Bardolino. To wino wytrawne przygotowywane w prowincji Werona. Rekomendowane do pierwszych dań, salami, pieczeni i serów. Należy je podawać w temperaturze pokojowej.

Włosi – miłośnicy wina

Do śniadania, obiadu, kolacji. Win włoskich nie może zabraknąć w kuchniach Włochów w czasie żadnego z posiłków. Z tej przyczyny nie zdumiewa fakt, że ludność Italii prowadzą jeśli chodzi o spożywanie wina. Mówiąc zajmują drugie miejsce na świecie. Jeden obywatel tego kraju wypija rocznie 70,8 litra wina.