Winny świat

Wino białe, wino czerwone. Napitek bogów. Receptura znana od wieków. Zajmuje istotne miejsce w sztuce, literaturze, muzyce i filmie. Ba, nawet w sferze duchowej. Wszyscy kojarzymy historię o tym, jak Chrystus dokonał cudu w Kanie Galilejskiej, czyniąc z wody wino, którego zabrakło na przyjęciu ślubnym. Spora część zna symbolikę chleba i wina w religii chrześcijańskiej.

Białe winogrona

Autor: hoxtonboy
Źródło: http://www.flickr.com/photos/lumixpics/1448311867/

Wino wytwarzano już w antycznym Egipcie i stanowiło bardzo ważny napój w Grecji i Cesarstwie Rzymskim. Filozofowie i szlachetnie urodzeni gasili pragnienie winem (sprawdź to) zmieszanym z wodą. Utrzymywano, że jest ono napitkiem bóstw, wespół z ambrozją. W baśniach określano je jako napój miłosny, a do dziś przetrwało rzymskie przysłowie – w winie prawda. Nie da się zaprzeczyć.

Wprawia wszystkich w dobry nastrój od dawien dawna. Kojarzy się z festynem, smacznym pożywieniem, dyskusjami. Rozmarzonymi wieczorami letnią porą, gdy flaszka wina wyśmienicie umila randkę z ukochaną. Grudniowymi długimi nocami, w trakcie których grzane wino z goździkami przyjemnie ociepla ciało. Z wesołymi hulankami, imprezami i szaleństwem – nie bez powodu powtarza się, że ważne są „wino, kobiety i śpiew”.

Alkohol ze sfermentowanych winogron przewijał się przez wieki w prozie i liryce. Od dzieł pisanych Leonardo da Vinci, przez liryki Morsztyna, aż po starą piosenkę kozacką „Hej sokoły”.

Trzeba o tym pamiętać, kiedy następnym razem odwiedzimy sklep z winem. Delikatna podpowiedź: skuście się na świetny smak win brazylijskich. brazylia to jeden z największych producentów tych alkoholi na świecie, niefortunnie do tej pory mocno nie docenianych. Zarówno białe, jak i czerwone mogą się pochwalić wspaniałym smakiem. Szczerze je polecam. Aktualnie posiada je w sprzedaży każdy szanujący się sklep Wina, miejmy nadzieję, już niebawem pokonają dominację ordynarnego piwa i na powrót zajmą należne im miejsce!