Jak właściwie należy trzymać przy sobie krótką broń, podstawowe odmiany pistoletowych kabur?

Posiadanie broni palnej jest obwarowane wieloma przepisami i nie wszyscy ją mogą legalnie używać. Wręcz odwrotnie, liczba osób mogących zakupić ją legalnie jest bardzo ograniczona, a zwykły człowiek raczej nie ma szans na otrzymanie zezwolenia.

Rzecz jasna z broni mogą korzystać odpowiednie mundurowe służby, przede wszystkim wojsko i policja, a także w wyjątkowych sytuacjach normalni ludzie, przykładowo przy jakimś realnym i poważnym niebezpieczeństwie. Bardzo rygorystyczne są również zasady które dotyczą jej noszenia i przechowywania, tu również nie ma miejsca na udawanie amerykańskich kowbojów. W domu broń należy przechowywać w zabezpieczonym miejscu, tak aby dostępu do niej nie miały niepowołane osoby, a przy noszeniu trzeba ją mieć zabezpieczoną w taki sposób, żeby nie wypadła lub nie została łatwo przez kogoś wyciągnięta.

Jeśli chodzi o tę ostatnią rzecz najczęściej stosowane są najróżniejsze kabury, mające kształt pokrowca zrobionego ze skóry lub innego materiału i w różny sposób mocowanego do ciała czy ubrania. W praktyce kabury dzieli się na kilka różnych typów. Pierwszy podział to materiał, z którego są wykonane, i tu rozróżnia się odmiany miękkie, półsztywne i sztywne. Każdy z tych typów ma swoje zalety i wady, najczęściej dobiera się je według preferencji noszącego i sytuacji, na jaką się je ubiera.

broń

Autor: Program Executive Office Soldier
Źródło: http://www.flickr.com

Drugim podziałem jest miejsce przypięcia. Najpopularniejsze są kabury noszone na pasie. Pozwalają przede wszystkim na dyskretne noszenie ze sobą pistoletu, a dodatkowo zapewniają sporą wygodę przy użyciu. Ich właściciele cenią je za szybkość wyciągania broni i kontrolę jej obecności, lecz w pewnych nietypowych sytuacjach nie będą zbyt wygodne.

Jeżeli ma się na przykład dużą ilość sprzętu przy sobie lub zajdzie potrzeba wyciągnięcia broni leżąc albo siedząc, to wtedy ujawniają się ich wady. W przypadku akcji bojowych, kiedy najważniejsza jest wygoda noszącego a nie to, czy ktoś zobaczy obecność broni, znacznie lepiej będą się sprawdzać kabury udowe.

Zaintrygował Cię ten tekst? Jeśli tak, to śmiało zobacz, co jest w ofercie fireshow wrocław, która tyczy się podobnej tematyki.

Noszone są one na specjalnych panelach, jakie montuje się paskami do nogi użytkownika, przez co bez przerwy jest prosty dostęp do pistoletu.

kabura

Autor: OrwellianStuff
Źródło: http://www.flickr.com

Zwłaszcza dobrze takie kabury sprawdzają się w przypadku noszenia dużej ilości sprzętu, wtedy sięgnięcie po pistolet nie sprawia żadnego problemu.

Na filmach często można też zobaczyć broń noszoną na specjalnych szelkach, zakładanych na korpus pod ubranie. Tego typu kabury fobus są proste do ukrycia, zwłaszcza pod luźnym płaszczem lub marynarką, jednak wyciąganie broni z nich nie należy do najwygodniejszych.