Obrona własna – czy mamy do tego prawo?

Jak funkcjonować, gdy zagrożenie czeka w każdym miejscu? Jak sobie poradzić, gdy przeżyliśmy atak podczas, którego zostaliśmy skrzywdzeni? Jak tym bardziej żyć, gdy odpierając atak napastnika sami jesteśmy teraz oskarżani? To dopiero boli, kiedy samoobrona stosowana w celu ochrony własnego życia jest różnorodnie interpretowana, a my musimy tłumaczyć się z tego, iż najzwyczajniej w świecie się… broniliśmy?

Kamizelka taktyczna

Autor: Blackhawk
Źródło: cqb.pl
Niestety, trudno odnaleźć właściwe rozstrzygnięcie na takie kwestie, a media co rusz dostarczają nam nowiny, wedle których osoba, która odpierała atak albo próbę rabunku, sama jest podejrzewana o łamanie przepisów. Te przygnębiające i denerwujące nowiny wprowadzają niezbyt potrzebny zamęt, bo wielu myśli, jakoby polskie prawodawstwo narzucało osobie która odpiera atak ograniczenia, które w praktyce wykluczają jakąkolwiek ochronę cielesną. Pogląd ten jest oczywiście nieprawdziwy, lecz i dosyć szkodliwy, premiuje on bowiem postawę bierności wobec różnych odmian bezprawia. Ma to wpływ na wiele innych kłopotów, jakie można opisać jako społeczną znieczulicę.

Najważniejsze to wiedzieć, iż prokuratura nie stanowi w naszym kraju prawa i tak naprawdę zdarza jej się wydać niewłaściwy wyrok. Potwierdzają to wyroki uniewinniające, które mają miejsce pomimo że prokurator bardzo chce, ażeby osobę poszkodowaną skazywać na długą odsiadkę. Czasami dochodzi do takiej sytuacji, że osoba napadnięta jest traktowana jak przestępca którego ochrania kamizelka taktyczna i wyposażony w najstraszliwszą broń. W tym miejscu można przywołać wyniki badań Piotra Bachmata. Zbadał on ponad sto spraw z zakresu ochrony nietykalności cielesnej. W 86% przypadków osobie, która musiała się bronić prokuratora postawiła zarzut popełnienia przestępstwa! Tylko w 13,6% przypadków zdefiniowano tego typu sprawę, jako obronę konieczną. Jak widać wyniki są zatrważające

Jak widać, obrona (do samoobrony polecamy pistolet gazowy) konieczna to w polskim prawie nie do końca zrozumiała czynność obronna. Najgorsze w tego typu wypadku jest to, iż mylą się Ci, którzy są wyznaczeni, by bronić porządku prawnego – prokuratorzy. Na szczęście są jasne przepisy prawne, które określają jak powinniśmy interpretować tego typu wydarzenia. Choć w takiej sprawie będziemy mieć zapewne wynajętego adwokata to jednak niezbędnym jest samemu się orientować w tego typu tematyce, ponieważ jak widzimy nie jest do końca rozumiana, nawet przez ludzi na stanowiskach prokuratorskich.