Dlaczego zdrowo jest pić wino? Jakie są najważniejsze powody?

Mawia się, iż wino to najzdrowszy z alkoholi. Nie jest to żaden wymysł, gdyż tak rzeczywiście jest, co potwierdzają liczne badania i obserwacje. Spożywanie wina wpływa pozytywnie na sporo dziedzin naszego życia. Dowiedzmy się jak dużo ma plusów. Co ważne gwarantuje długowieczność, a to dzięki sporej zawartości resweratrolu, to znaczy bardzo mocnego przeciwutleniacza, który stymuluje gen długowieczności – SIR2.

Oval Oak — karafka do wina

Źródło: www.decosalon.pl
Wydłuża on życie, jak również odmładza. Obecnie badania z jego zawartością są prowadzone na małych zwierzętach, a wyniki są bardzo obiecujące. Gryzonie poddane badaniu wykazały wolne objawy starzenia starzenia, dodatkowo wracała im elastyczność naczyń, lepsza okazywała się kondycja fizyczna oraz gęstość kości.

Picie tego alkoholu polepsza funkcjonowanie mózgu, a co za tym idzie usprawnia zapamiętywanie. Alkohol poprawia krążenie, dlatego mózg jest lepiej odżywiony. Dawany myszom cabernet sauvignon mocno zmniejsza ryzyko odkładania się w ich mózgach blaszek amyloidowych, które są charakterystyczne dla choroby Alzheimera. Wino winnica to świetne lekarstwo dla serca. Obecne w winie procyjanidyny są w stanie dezaktywować tak zwaną endotelinę-1, dzięki czemu nie może się przemienić w twardą, bardziej niebezpieczną dla tętnic postać.

Trunek ten chroni przed chorobą nowotworową. Apigenina, czyli flawonoid obecny w winie jest w stanie hamować wzrost nowotworów, ponieważ pozbawia komórki rakowe mechanizmu broniącego je przed apoptozą. Apoptoza jest mechanizmem, który pozwala organizmowi wyrzucić komórki wadliwe lub zużyte. Nowotwór jest w stanie się przed tym bronić, dlatego rozrasta się bez ograniczeń, natomiast jego komórki są jakoby nieśmiertelne.

ten trunek wpływa na lepsze trawienie. Spożywane do posiłków zwiększa produkcję śliny oraz wytwarzanie enzymów trawiennych. Do tego, alkohol rozszerza naczynia krwionośne, a jednocześnie poprawia ukrwienie, przez co wino, jakie jest wypijane do posiłków powoduje, że składniki odżywcze prędzej trafiają do układu krwionośnego Będący w tym napoju kwas cynamonowy sprzyja wytwarzaniu żółci, dzięki temu następuje sprawniejsze trawienie tłuszczów. Opłaca się spożywać wino, nabyć klimatowe karafki do wina (zobacz: wina musujące słodkie) i cieszyć się niezwykłym bukietem zapachowym. Te doznania zmysłowe z pewnością przyniosą nam dodatkowe plusy, w postaci dobrego samopoczucia.