Niesłychana technologia 360 stopni – fotografie jutra

Obecna technologia gwarantuje w obszarze fotografii niesamowite perspektywy. Przykładem tego są zdjęcia 360 stopni. Przedstawiają w bardzo interesujący sposób fotografię i zrobiły się wyjątkowo modne w przeróżnych obszarach. Nie tylko profesjonaliści mogą już wykonywać takie zdjęcia, lecz też hobbyści.

robienie zdjęć w mieście

Autor: Fredrik Rubensson
Źródło: http://www.flickr.com
Na początku trzeba wyjaśnić, czym są zdjęcia 360 stopni (wytłumaczone na stronie ). Otóż jest to możliwość przedstawienia dużej powierzchni. Zdjęcie, które utworzono z więcej niż z dwóch fotografii w świecie cyfrowym nazywamy fotografią panoramiczną. Istnieje parę typów zdjęć panoramicznych.

Niezbędne są Ci dodatkowe info (https://www.artimbo.pl/kratki-drewniane,g20.html) na ten ciekawy temat? Więc nie ociągaj się i wejdź do nowego wpisu – tam opracowaliśmy dla Ciebie coś ekscytującego.

Do najbardziej znanych zaliczyć należy panoramy sferyczne lub panoramy dookólne. Aby zrobić niezłej klasy fotografię panoramiczną, powinno się dysponować właściwym sprzętem.

Tutaj sprawdzi się aparat tzw. lustrzanka. Ważny jest obiektyw, jaki musi być szerokokątny, co da perfekcyjne możliwości. W robieniu tego typu fotografii przydarza się sytuacja nazwana błędem paradoksalnym. Powstaje wtedy, kiedy fotografujący robi następne ujęcia z kilku różnych perspektyw. Rozwiązaniem jest zachowanie sporej odległości osoby fotografującej w odniesieniu do przedmiotów. Niezbędny jest tu statyw z głowicą panoramiczną. Ważnym warunkiem dobrego zdjęcia panoramicznego jest punkt wspólny dla wszystkich zrobionych zdjęć. Wtedy nie będzie kłopotu z przerobieniem danych w programie przeznaczonym do tego rodzaju fotografii. Oczywiście pamiętać należy o oświetleniu i balansie bieli, które powinny być identyczne od początku sesji. Będąc przy software, należy wspomnieć o obowiązujących aplikacjach, jakie wykorzystywane są do tworzenia zdjęć panoramicznych. Rynek proponuje sporo oprogramowań, jakie są bardzo intuicyjne i nie stanowią problemów w użytkowaniu.

A co z fotografiami w 3D? Może najpierw krótka ich definicja – zdjęcia (szczegółyo tym – zalecamy tą stronę) w 3D powstają, gdy dwa samodzielne ujęcia są dedykowane dla każdego oka. Wówczas otrzymujemy rezultat 3D (więcej). Taką opcję mamy już w aparatach fotograficznych, jakie obsługują tą technikę. Nie trzeba tu jakichkolwiek dodatkowych akcesoriów. Trzeba tylko uruchomić tryb w aparacie i wykonać fotografię tak jak w zwykłej opcji panoramy. Wynik trójwymiaru będzie widoczny na sprzęcie, jaki posiada opcję wyświetlania tego rodzaju fotografii – np. telewizor. Są to niesamowite efekty, które sprawiają sporo radości.