Fińska oraz londyńska grupa muzyczna

Pochodząca z angielskiego Cambridge grupa Pink Floyd założona została w 1965 roku w stolicy kraju. Twórczość tej grupy określana była mianem rocka psychodelicznego i, w późniejszym okresie, zaliczano ją do rocka progresywnego. Floydzi, jak zwykli ich nazywać fani, skończyli swą twórczość muzyczną w 2005 roku, lecz do teraz odnajdują stale coraz więcej fanów na świecie, przede wszystkim wśród młodych ludzi. Młodzież pragnie poznawać klasykę ulubionego gatunku muzycznego, dlatego sięga po nieśmiertelne płyty Floydów.

Deep Purple

Źródło: http://www.flickr.com/

Patrząc na fińską grupę nightwish, od przesłuchania pierwszego kawałka widać niekrytą pasję. W 1966 roku założono zespół, jakiego muzyka określana jest jako metal symfoniczny oraz power metal, lecz w tworzonej przez nich muzyce nie brak elementów przypisywanych gothic i heavy metalowi. Grupa z Finlandii współpracowałą z wytwórnią Nuclear Blast oraz SPinefarm Records. Czymś, co wyróżnia zespół na tle innych jest bezsprzecznie niepowtarzalny wokal Tarji Turunen i później Anette Olzon.

Ciekawe podejście grupy pink floyd do swej muzyki, jednak również do całej otoczki swojej twórczości, widać od początku. Floydzi udowadniali fanom zawsze niezwykłą grafikę na swoich albumach, natomiast pełne filozofii teksty wzbudzały refleksje. Koncerty grupy londyńskiej zawsze były wydarzeniem na sporą skalę, natomiast dla uczestników – niezwykłym przeżyciem. Sporym zawodem dla fanów muzyki Floydów była odmowa światowej trasy koncertowej, pomimo wyjątkowo korzystnego finansowo kontraktu, przez członków zespołu z Londynu.

gitara

Źródło: http://www.morguefile.com/

Nightwish jako grupa znana jest od lat 60. i płyty są warte zapoznania również teraz przez młode osoby. Liderem grupy jest Tuomas Holopanen, co osobiście określa gatunek muzyczny tworzony przez swój zespół jako metal symfoniczny. Niepowtarzalne wrażenia w trakcie słuchania tej muzyki są zagwarantowane. Warto zapoznać się z twórczością, by samodzielnie wyrobić sobie na jej temat zdanie. Są to płyty na których odnaleźć można teksty i muzykę o niesamowitej głębi.