Gry komputerowe rozwijają intelekt

Ile razy matka wzywała, że za długo młócisz w gry? Ile to razy dziewczyna była niezadowolona, że miast spędzać z nią czas, preferujesz mordować potwory? Ile to razy czytałeś oraz oglądałeś w mediach materiał, który miał udowodnić, że to gry są odpowiedzialne za całkowite zło w świecie? Czas powalić pewne mity i zaufać naukowcom, którzy widzą, jakim sposobem nasze mózgi ewoluują się pod wpływem tychże zabaw.

Na początek troszeczkę statystyk. Wedle amerykańskich badań typowy gracz ma lat 31. Ludzie, którzy kupują gry mają przeciętnie 36 lat. To interesujące dane, w szczególności dla tych, którym zdaje się, że granie jest dla młodzików. W opublikowanym przez przedsiębiorstwo Interactive Software Federation of Europe protokole z 2012 r. można odkryć dane, dotyczące naszego rynku gier. I zupełnie nie odbiegają one od powyższych, amerykańskich.

W USA istnieje zupełnie pokaźna wspólnota badaczy, która bada wpływ gier na mózg.

Masz jeszcze minutę? Jeżeli tak, to namawiamy Cię do kolejnej witryny, na której wyszukasz pouczające artykuły – wejdź w link akcesoria jeździeckie.

Jedną z tych badaczek jest Daphne Bavelier, która to stara się udowodnić, że strzelanki jak też gry pokroju Clash of Swords zdołają nas rozwijać!

I tak właściwa dawka strzelania, zabijania jest w stanie usprawnić naszą koncentrację, wyobraźnię przestrzenną jak również wzrok. Znacie na pewno pewien prosty test, gdzie nazwy barw skreślone są innym odcieniem pisma (dajmy na to wyraz „czerwień” napisany jest na zielono) a zadanie polega na tym, ażeby odczytać frazy, nie sugerując się odcieniem pisma. Jest to karkołomne zadanie, gdyż istnieje konflikt między słowem a barwą. To, jak poradzimy sobie z rzeczą, zależy od stanu skupienia. Osoby lubujące się w grach poradzą sobie z owym zadaniem o wiele lepiej. Potrafią szybciej rozwiązać zaistniały konflikt.

Sprzęt gracza

Autor: David Villarreal Fernández
Źródło: http://www.flickr.com
Koncentracja oraz natychmiastowe rozwiązywanie zaistniałych problemów przydają się nam w miejscu pracy, w szkole, lecz również podczas jazdy pojazdem. Kiedy powstanie zagrożenie, umiemy błyskawicznie zareagować.

Rzecz jasna badacze najchętniej skonstruowaliby na podstawie nagromadzonej wiedzy swoje gry terapeutyczne lecz nie oszukujmy się – kupilibyście grę mając świadomość, że ona naucza, rozwija? Gry terapeutyczne najczęściej nie kojarzą się z radością. Jednak jeśliby na pudełku z Clash of Swords widniała wiadomość, że gra także niesie takie a takie korzystne skutki, nikt z pewnością by się nie buntował.