Jak wygląda historia alkoholu i jak w ogóle powinno się go pić? Jakie są polskie praktyki spożywania różnych trunków?

Wysokoprocentowe napoje wyskokowe zjawiły się w naszej historii całkiem później niż wino czy piwo. Chińczycy w VII p. n.e tworzyli wódkę z ryżu. W III wieku p. n.e destylacje wina przypomina Arystoteles, ale prawdopodobnie to naukowcy arabscy VIII wieku n. e. jako pierwsi uzyskali płyn o większej zawartości alkoholu niż ta pozyskiwania w rezultacie fermentacji.

koniecznie sprawdź

Autor: Otard
Źródło: Otard

Do Europy ukrywana wiedza alchemików arabskich zmieniła w XII wieku za sprawą jadących z krucjat krzyżaków. Spirytus początkowo uważano za lek wydłużający życie i konserwujący młodość. Stąd jego nazwa „aqua vitae” czyli woda życia. W sumie szybko, bo już w XIV wieku alkohol przestawał medykamentem.http://https//emmi.pl/oferta (zobacz wizytówka internetowa emmi)Przeznaczenie do produkcji, zamiast wina, żyta i jęczmienia ułatwiło produkowanie napoju, który stał się powszechnie używanym alkoholem. Z biegiem lat wódka zaczęła nabierać charakteru niezwykle związanego z surowcem, z którego powstała.

W ten sposób pojawiły się robione ze słodu jęczmiennego szkocka whisky i irlandzka whiskey, angielski gim robiony z różnych gatunków zbóż, holenderski genever, w krajach skandynawskich- aquavit, a w Polsce- okowita. W połowie XVIII wieku zaczęto wytwarzanie spirytusu z ziemniaków. Później do tworzenia wprowadzano coraz to nowsze twory i technologie, otrzymując rozmaite typy napojów alkoholowych. Aktualnie niełatwo sobie wymyślić życie bez kapki alkoholu, dla aromatu, smaku, dla

Szklanka do whisky

Autor: Lars Sinda
Źródło: http://www.flickr.com

przyjemności. Jeszcze więcej naszych rodaków pije dla przyjemności, a są to bez wątpienia trunki z niewielkich browarów, niezwykle popularne w niedawnym czasie, jak również wina.

Dużo osób też próbuje whisky czy koniaku. Te trunki dawniej były niezwykle drogie i trudno dostępne dla większości,aktualnie również mają swoją cenę, jednak już więcej osób stać na taki gatunek napojów alkoholowych. Takie alkohole dobrze wypić w określonych do tego celu szklankach, jak szklanki do whisky i kieliszki do koniaku, np. . W innym przypadku będzie to trochę śmieszenie się prezentować. Pomyślmy sobie przykładowo, że wino potrafimy pić w kuflu lub piwo w kieliszku do wina.

Będzie nam przyjemnie, jeżeli przeznaczył kilka bezcennych chwil i przeczytał kolejny post na podobny temat. Pod widniejącym linkiem czeka na Ciebie ciekawy artykuł (https://twojprawnik.net/).

Trochę to niedobre, w ten sam sposób należy pomyśleć o whisky czy koniaku, i w sumie dobrać właściwe naczynia, do wyznaczonego gatunku alkoholu.