Szkła do win, koniaku, nalewek to istotna część ekwipunku mieszkania

W jakim kieliszku podawać czerwone wino, a w jakim białe ? Po czym poznać kieliszek do brandy i likieru? Upewnij się, czy wiesz, w którym szkle serwować różne alkohole. Znajomość stołowego savoir vivre zapewni stosowną oprawę nie wyłącznie w czasie spotkania przy drinku z kumplami, ale również w czasie kilkudaniowego obiadu.

Butelka wina

Autor: Prayitno / Thank you for (4 millions +) views
Źródło: http://www.flickr.com

Podobnie jak „szata ozdabia człowieka”, tak kieliszek wino czy nalewkę. Dekoracyjne kieliszki, oprawione w zdobienia zrobione z brązu zalanego srebrem. Wyszukane kieliszki do koniaku, kieliszki do win z motywem winorośli, bądź kieliszki do szampana ze stylizowanymi serduszkami, uprzyjemnią kolację z kompanami lub nastrojowy wieczór przy kominku. Degustatorzy wina wiedzą, że wino czerwone, białe oraz szampan pije się w różnorodnych szkłach. Ich typ zależy głównie od tak zwanego bukietu win, który to wydobywa kieliszek w stosownym kształcie.

Wino czerwone potrzebuje dużych, obszernych kieliszków, aby stykało się z powietrzem na jak największej powierzchni. To „otwiera” wino. Wino białe potrzebuje mniejszego kieliszka, o wąskim kielichu żeby bardziej skondensować zapach. Kieliszki do wina winny być stworzone z przezroczystego szkła, tak aby odcień trunku był widoczny. Szkło musi być cieniutkie, ażeby można było ogrzać wino ciepłem dłoni, dla wydobycia pełni aromatu. Nóżka winna być dosyć długa żeby móc za nią złapać, kiedy wino jest dostatecznie ciepłe i jego dalsze podgrzewanie jest nie jest wskazane. Rozmiar szkła musi być na tyle znaczny by umożliwić zakręcenie winem celem wydobycia pełni woni. Warto przypomnieć, że kieliszki napełnia się winem do 1/3 objętości.

Szkła do wina białego. Doskonały kieliszek do wina białego posiada wysoką nóżkę i jest smukły. Czasza ma kształt tulipana z delikatnie odchylającymi się brzegami. Jest mniejszy niż kieliszek do wina czerwonego bowiem białe wino (kliknij po szczegóły) nie wymaga na swej powierzchni dużego kontaktu z powietrzem. Białe wino ma delikatny aromat, który mógłby „zgubić się” w większym kieliszku. Nowa promocja: polecane kieliszki do koniaku.

wino

Autor: Stefan Muth
Źródło: http://www.flickr.com

Kieliszki do win musujących. Kieliszek smukły, zwężający się ku górze. Taki kształt pozwala zobaczyć musowanie a także sprawia, iż bąbelki nie uciekają zbyt szybko. Kieliszki takowe można nabyć także w sklepie on-line. W powyższym celu należy wpisać w wyszukiwarkę zwrot: kieliszki do koniaku bądź kieliszki do nalewki Krosno. Cała oferta znajduje się tu: