Kawa arabica – pozytywy degustacji tego rodzaju kawy

Jeśli mowa o kawie to dobrze się na kawie znać, a jak stać się znawcą kawy? Na początek warto pić wiele kaw i próbować zapamiętywać ich smak. Wiele razy piliśmy wyśmienitą kawę u znajomych i okazywało się, że tak naprawdę jest to najtańsza kawa ze sklepowej półki. Zdarzało się też tak, że piliśmy kawę dość drogą, a jednak jej smak nie wywarł na nas wrażenia. Skąd takie odczucia? Oczywiście wielkie wpływ na ocenę ma subiektywny gust, ale często bywa tak, że nie wszyscy umie właściwie kawę zaparzyć. Stąd też jeżeli chcemy być prawdziwymi amatorami kawy musimy umieć dobrze parzyć kawę.

kawa i ciastko

Autor: Elliott Brown
Źródło: http://www.flickr.com
Na przykład parzenie kawa (sprawdź kawa ziarnista świeżo palona) ziarnista arabica, będzie przebiegało z innymi czynnościami niż zaparzenie normalnej rozpuszczalnej kawy. Są pośród kawoszy Ci, którzy twierdzą, że najlepszą kawą jest właśnie kawa ziarnista arabica. Świeżo zmielone przez nas ziarna dają możliwość wydobycie niesamowitego aromatu i pysznego smaku. Niektórzy z nas korzystają z filiżanki inni ze zwykłego kubka. W jednym i drugim przypadku inaczej parzymy kawę. Bariści mogą coś o tym powiedzieć.

Wszystko zależy od ziarna

Gdy dostajemy filiżankę, ciepłej i aromatycznej kawy, nie zastanawiamy się, jaką drogę przeszła, byśmy mogli uśmiechać się pijąc ją (porównaj – kawa ziarnista sklep). Jednak dobrze sprawdzić, z jaki jest kraj pochodzenia, w jakich palarniach wypalano ziarna. Wyselekcjonowane ziarna sprawia, że kawa jest tak znakomita. Oczywiście równie ważne jest to, jak kawa jest później przechowywana i jak my sami ją parzymy. Dlatego wiele osób chodzi na kawie tylko w miejscach, gdzie serwują ją prawdziwi bariści, czyli znawców parzenia kawy. Dobrze jest zapytać o jakieś wskazówki dotyczących z tym jak parzyć kawę. Każdy z ma swoją ulubioną kawę, którą parzy po swojemu. Jednak jedna dobra wskazówka od baristy i może się okazać, że nasza kawa ziarnista arabica pewnie stanie się jeszcze smaczniejsza. Jeżeli więc mamy zamiar spożywać naprawdę pyszną kawę, trzeba na sklepowych półkach znaleźć kawy ziarnistej.

A jeśli nie możemy znaleźć w hipermarkecie żadnej kawy, która jest godna naszej uwagi zawsze możemy zajrzeć do Internecie. W sieci roi się od sklepów z kawami, które zapewne po właściwym zaparzeniu zaskoczą nas smakiem i nasz zmysł węchu. Powinniśmy, więc porządnie przejrzeć produkty sklepów internetowych.