Wino – garść przydatnych informacji

Polska nie jest krajem, który kojarzony jest z produkcją charakteryzującego się doskonałym smakiem wina. Na ogół jeżeli myślimy o wytwarzanym w Polsce winie, mamy na myśli niskiej jakości wina produkowane z owoców, a przede wszystkim wina wyprodukowane z jabłek. Bardzo mało osób zdaje sobie sprawę z tego, że od XI wieku Polska była krajem o dość dużych tradycjach produkcji wina. Na chwilę obecną te winiarskie tradycje próbuje się odnowić.

Od początku lat osiemdziesiątych XX wieku na terenie województwa podkarpackiego zaczęły znowu pojawiać się krajowe winnice. Wina polskie na ogół tworzone są z klasycznych odmian winorośli. Jednym ze szczepów, z których powstają wina polskie jest znany chardonnay – więcej o degustacji na stronie Winnicy Dwie Granice. W chwili obecnej w województwie podkarpackim prowadzonych jest blisko sto pięćdziesiąt winnic. Naprawdę dużo winnic zostało założonych także na terenie województwa dolnośląskiego.

wino

Spora część tych winnic otwiera się na turystów. Dla turystów organizuje się nie tylko ich zwiedzanie, ale również degustacje win. Zwiedzanie winnic oraz degustacje win cieszą się naprawdę dużym zainteresowaniem wśród zwiedzających nie tylko z Polski, ale również z innych krajów. Dla wielu właścicieli winnic jest to świetna okazja do przedstawienia produkowanego przez siebie wina szerszemu gronu miłośników win – skosztuj win polskich. Znaczna część gości przyjeżdżających do winnic nie poprzestaje tylko na ich zwiedzaniu oraz degustacji wina. Dużo osób to wino kupuje i zabiera jako podarunek dla znajomych i przyjaciół.

Historia wina jest naprawdę bogata. Winorośl uprawiano już w dawnym Egipcie, w Grecji i Rzymie. Jednak jako pierwsi winogrona zaczęli poddawać procesowi tłoczenia Egipcjanie. To od mieszkańców starożytnego Egiptu umiejętność tą przejęli na początku Grecy, a później mieszkańcy starożytnego Rzymu. W okresie średniowiecza produkcją wina trudnili się przede wszystkim zakonnicy: cystersi i benedyktyni. Aktualnie najwięcej win produkuje się w państwach europejskich.

Największymi producentami wina jest Francja, Włochy oraz Hiszpania. Coraz więcej win produkowanych jest także poza kontynentem europejskim: w Stanach Zjednoczonych, Australii, Argentynie, Chile i w Chinach. Dobre wino musi dojrzeć nim znajdzie się w sklepie. Dojrzewanie wina odbywa się w dwóch etap. Najpierw przez co najmniej pół roku wino dojrzewa w beczkach, następnie jest butelkowane. Produkcja wina nie zalicza się do prostych. Ale przeprowadzona odpowiednio zapewnia naprawdę wyśmienity trunek.