Mała czarna, zawsze na czasie – poprawia nastrój, skuteczność, pobudza

Rośliny kawowca, słynne były w Etiopii już w I tysiącleciu p.n.e. Ich owoce pozyskiwano wówczas ze stanowisk naturalnych. Niełatwo dzisiaj rozwikłać, w jaki sposób kawa znalazła się w Polsce. Czy dotarła do nas drogą morską z Holandii, czy drogą lądową z Turcji.

ziarna kawy

Autor: Andreas Poike
Źródło: http://www.flickr.com
Wiadomo tylko, że trafiła pod koniec XVII wieku. Duża większość z nas, nie wyobraża sobie wczesnych godzin rannych lub leniwego popołudnia, bez jej filiżanki. I choć kojarzymy ją tradycyjnie z Włochami, którzy narzucili większość określeń naszym ukochanym kawowym miksom – latte, cappuccino, machiatto, to jednak największą ilość napoju na świecie piją Skandynawowie. Tymczasem, kawa – napój przygotowywany z palonych, a potem zmielonych ziaren kawowca, wywodzi się z Etiopii.

Zobacz również:

Porusza, zwiększa metabolizm i poprawia efektywność pracy mózgu. A ponadto ma w sobie przeciwutleniacze, które przeciwdziałają powstawaniu wolnych rodników, ponoszących odpowiedzialność m.in. za starzenie się organizmu. Obecnie spożywanie napoju z ziaren kawowca ma dużą rolę w życiu towarzyskim. Jak twierdzą eksperci picia kawy, obok powszechnie znanego oddziaływania kofeiny, głównego komponentu tego napoju, który wzmaga czynności serca, zwiększa ciśnienie krwi, działa przeciwsennie, ma jeszcze jedną ważną cechę – zdolność rozwiązywania języków. Co przy kawiarnianym stole jest bardzo ważne. Wysokiej jakości kawa ziarnista sklep w internecie ma pełną ofertę. W asortymencie sklepów odnaleźć możemy m.in. kawy ziarniste naturalne, należące do odmiany Arabica, przyjmowane za najsmaczniejsze na świecie, jak również kawy smakowe czy kawy rozpuszczalne.

latte

Autor: Baileys
Źródło: Baileys
O dobrej jakości ziarna kawowca świadczy jej aromat. Kawa ziarnista Arabica, wywodzi się z lasów deszczowych etiopskiej prowincji Kaffa w górach Jemenu.

Czy opisywana tutaj problematyka jest dla Ciebie nietuzinkowa? Jeśli tak, to dodatkowe artykuły zobacz w serwisie (https://msspektrum.pl/akcesoria/ekstraktory/), który znajdziesz tu. One także Cię zaciekawią.

W górach Jemenu, od paru tysięcy lat, po dziś dzień rośnie dziki gatunek krzewu Arabica. Na większych wysokościach owoce krzewu kawowca dojrzewają dłużej, ale zyskują za to bogatszy, bardziej złożony smak i zapach. Arabica zawiera najmniejsze ilości kofeiny spośród wszystkich uprawianych przez człowieka rodzajów kawy. Spożywając kawę, przygotowaną na wiele sposobów przez bardzo wymyślne urządzenia, nie zapominajmy, że każda używka w nadwyżce może mieć zły wpływ na nasze zdrowie. Obyśmy tylko nie starali się pokonywać najlepszego wyniku Balzaka, który pisząc swoje książki, wypijał w przeciągu jednej nocy do 40 filiżanek kawy.