Czemu pojawiają się rozstępy i w jaki sposób możemy z czymś takim walczyć? O czym koniecznie pamiętać?

Problem rozstępów dotyczy prawie siedemdziesięciu procent kobiet i czterdziestu procent panów, jak widzimy jest to dość częste. Co to są rozstępy wiele osób wie, to nieestetyczne, różowe lub białe pręgi. Najczęściej pojawiają się one na brzuchu, biuście czy pośladkach. W jaki sposób skutecznie z nimi walczyć?

Rozstępy to zwyczajnie ubytki w głębokich warstwach skóry, powstają one poprzez zerwanie włókien elastycznych. Tego typu włókna kolagenu i elastyny mogą zrywać się z dwóch powodów. Z jednej strony przez to, iż w krótkim czasie są narażone na zbytnio duże rozciągnięcie, z drugiej, gdyż są zbyt słabe. Tego typu zmiany pojawiają się dość często u pań w ciąży. Są także przypadłością osób, które uprawiają ćwiczenia dla kulturystów, ludzi mających nadwagę i u szybko wyrastającej młodzieży. Należy także dodać, iż czasem są wywoływane poprze zaburzenia w gospodarce hormonalnej. Trzeba przyznać, iż w leczeniu takich zmian najbardziej istotne jest to, w jakim są one stadium. Tworzą się one w dwóch etapach.
kosmetyki
Autor: East Midtown
Źródło: http://www.flickr.com

Pierwszy to bardziej etap zapalny, jest to moment, kiedy włókna elastyczne właśnie zostały zerwane i w warstwie skóry właściwej doszło do urazu. W związku z tym pojawił się stan zapalny. W takiej sytuacji możemy zauważyć na naszym ciele pręgi w przeróżnych odcieniach czerwonego – czytaj . Taki etap zajmuje od kilku miesięcy do 2 lat, jego długość zależy od tego, jak silny mamy organizm. Ponieważ próbuje samodzielnie zwalczyć takie zmiany, takie rozstępy usuwanie nie dają jednakże pożądanych efektów, bo ubytki we włóknach są za duże. Po takim okresie pojawia się kolejny etap – zanikowy, w trakcie którego prążki stają się białawe, zaś zerwana tkanka miast się regenerować, zwyczajnie zanika. Rozstępom trzeba z pewnością zapobiegać.

W takim celu powinniśmy zadbać o właściwe nawilżenie skóry. Aby ich uniknąć najlepiej sięgnąć po peelingi, które sprawią, że kosmetyki nawilżające oraz natłuszczające łatwiej mogą wniknąć w skórę – dowiedz się więcej. Świetne rezultaty mogą dać również masaże, jakie możemy wykonać samemu w domu, przykładowo pod prysznicem, masując konkretne miejsca okrężnymi ruchami szorstkimi gąbkami. Dość pomocne są inne sposoby, przykładowo nutrikosmetyki. Jak będziemy je używać to jest szansa, iż uda się usunąć sporą część rozstępów.