Dlaczego kawa jest tak pożądanym trunkiem?

Kawa to napój znany i chętnie spożywany już od wielu setek lat. Ceniona jest z uwagi na walory smakowe, ale nie tylko. Posiada ona bowiem charakterystyczne właściwości, za sprawą których zaliczana jest niekiedy do używek. Kawa ma w sobie bowiem kofeinę, substancję dzięki której krew szybciej krąży. Napój ten pomaga również w koncentracji i skupieniu uwagi na zadaniach. Z tej przyczyny wiele osób spożywa ją codziennie rano, w celu pobudzenia organizmu do działania. Należy jednak pamiętać, by nie pić jej w nadmiernych ilościach, może to bowiem spowodować szkodliwe skutki dla zdrowia; przykładem jest między innymi nadciśnienie.

Czarna kawa
Autor: Bill So
Źródło: http://www.flickr.com

W zbiorach i wytwarzaniu kawy w skali świata prym wiodą kraje południowoamerykańskie oraz azjatyckie. Bez wątpienia najbardziej doceniana w skali świata jest kawa brazylijska. Doceniana jest ze względu na wyjątkowy smak.

Podawanie kawy (www.goodcaffeine.pl/serwis-delonghi-wroclaw/)na całym świecie wykształciło się bardzo wiele stylów i sposobów podawania kawy. Parę z nich ma charakter uniwersalny, a więc można wybrać się do kawiarni w dowolnym kraju, a pod określoną nazwą będzie rozumiane to samo. Przykładem jest caffe latte, czyli kawa przyrządzana z wielką dawką pianki mlecznej. Tego rodzaju kawa to właściwie deser kawowy, gdyż nie jest zbytnio mocna, a większą część napoju stanowi mleko. Kawę tę podaje się zwykle w wysokiej szklance. Podobnie dla innych typów kawy przyporządkowane są odpowiednie sposoby podawania. Ostatnio popularne stały się kawy z wzorami na wierzchu, sporządzanymi za pomocą mleka.

Autor: redcoon.pl

Palarnia kawy
Ziarna kawowe zbiera się w postaci „zielonej”, a następnie poddaje się działaniu wysokiej temperatury. Palarnia kawy to miejsce, gdzie ten proces ma miejsce. Istnieją rozmaite palarnie kawy, na przykład wielkie przemysłowe, jak również małe, które palą kawę na zamówienie klienta. W wybranych mniejszych palarniach kawy można zaobserwować różnego rodzaju promocje. Przykładem jest możliwość samodzielnego wybrania przez klienta sposobu palenia kawy. W palarni takiej wykorzystywane są profesjonalne przyrządy, które umożliwiają najlepszy sposób palenia ziaren kawy. Bez wątpienia kawa świeżo palona ma znacznie większe walory smakowe o tej wytwarzanej masowo.