Czy warto uczyć się mało znanych języków obcych?

Po upadku socjalizmu w polskim krajobrazie wiele rzeczy się zmieniło. Największe jednak zmiany zaszły tam, gdzie wcześniej było nieciekawie i pustu: w edukacji. Za komuny były tylko państwowe uniwersytety, na które udawali się nieliczni, dokładnie tak samo było z nauką języków obcych: wszyscy musieli się uczyć języka rosyjskiego. Obecnie na szczęście jest inaczej. Możemy studiować i poznawać języki, które chcemy. Stwarza to sytuacje, iż wielu z nas wybiera takie języki obce, że aż na samo brzmienie niektórych słów, staje włos na głowie…

nauka w bibliotece
Autor: University of the Fraser Valley
Źródło: http://www.flickr.com

Na przykład taki język mandżurski. Pomocy naukowych: książek i słowników do nauki języka mandżurskiego nie zakupisz w znanej sieci sklepów, nie dostaniesz tak łatwo kursu na płytach, jak do niemieckiego czy hiszpańskiego, więc komu potrzebny taki trud? Normalnie otworzyliśmy się na świat, możemy podróżować, więc czerpiemy z tych możliwości. Możemy z również uczyć się innych ciekawych, lecz dość egzotycznych języków.

Weźmy pod uwagę taki język mongolski. Prezentuje się nawet znajomo, tak, wiemy, gdzie jest kraj, lecz wtajemniczając się w ten język dostrzegamy historię Mongolii, spotykamy jej mieszkańców, to strasznie ciekawa podróż. Co prawda nauka języka mongolskiego (ciekawy język język hiszpański wrocław mandżurski) do łatwych nie należy, brakuje raczej pomocy naukowych: słowników czy podręczników, jednakże jeśli tylko bardzo się chce, oczywiście można dotrzeć do odpowiednich materiałów do nauki.

Nie inaczej jest z innymi językami egzotycznymi, na przykład, ciężko o podręczniki i słowniki do nauki języka ormiańskiego czy azerskiego, macedońskiego czy hindu, mandżurskiego czy tajskiego…Zdecydowanie łatwiej jest za to z językami też dość trudnymi, ale jednak europejskimi. Nauka języka norweskiego (kurs norweskiego) czy fińskiego to lepsza dostępność słowników i innych pomocy. Łatwiej też o kursy, zwłaszcza, że wielu rodaków wyjeżdża do Skandynawii pracować. Warto zastanowić się, czy opłaca się bardziej uczyć się trudnego języka, ale dostępnego (materiały, kursy) czy skomplikowanego, ale niedostępnego (ciężko o pomoce naukowe), gdyż od tego wiele zależy.