Czy tak naprawdę da się jakoś zrobić w dzisiejszych czasach karierę w świecie muzyki?

Świat niemalże zwariował na tle programów muzycznych – mowa akurat w tym momencie o takich programach telewizyjnych, które tak jakby pomagają w szukaniu gwiazd, niesamowitych muzyków. W zasadzie osiągnięcie wielkiego sukcesu nie jest realne, nawet w USA, ale oczywiście w wielkim błędzie są takie osoby, które uważają, że programy takie jak Idol i tak nic nie dadzą. Spokojna głowa – jeśli ktoś potrafi dobrze śpiewać, a do tego charakteryzuje się niepowtarzalną charyzmą, pewnie ma spore szanse na zaistnienie.

muzyka
Autor: Justin Higuchi
Źródło: http://www.flickr.com

Jednak w żadnym przypadku nie można myśleć, iż tego typu programy są jedyną szansą na choćby niewielki sukces. Może rozumowanie typu: świetna muzyka i tak się obroni jest trochę infantylne, bo każdy diament należy oszlifować, ale przecież Leonard Cohen dał sobie radę bez uczestniczenia w takowych programach. Zresztą skądinąd ciekawy kings of leon także wybił się, choć Wikipedia nie mówi o ich uczestnictwie w Mam talent, etc. To w jaki sposób się wypromować?

W dzisiejszych czasach dosłownie wszystko trzeba potrafić wypromować – zatem nagrajmy piosenki, a potem zamieśćmy na jakże popularnym Youtube. Jednakże Youtube to jeszcze nie wszystko. Trzeba również dbać o to, aby ktoś jakby nie patrzeć obejrzał nasze nagrania. Trudne to zadanie, ponieważ na świecie takich ludzi jak właśnie my jest wielu. Praktycznie każdy pragnie odnieść jakiś sukces, być choćby przez 5 minut na topie, a więc konkurencja jest ogromna. Jednak jeśli ktoś bardzo wierzy w siebie, własny „geniusz”, nie powinien sądzić, że nie jest jakimś wyjątkiem. Zamieśćmy swoje nagrania na Fejsie, ale w żadnym razie nie bójmy się krytyki. Chociaż słowa pochwały są przyjemne, łechtają nasze ego, to i tak nic nam wartościowego nie mówią. Wyłącznie krytyka, naturalnie taka konstruktywna krytyka, jest bardzo istotna.

zespół Pink Floyd
Autor: Jimmy Baikovicius
Źródło: http://www.flickr.com

Często obawiamy się krytyki, uważamy, że to zwykłe hejterstwo, lecz czy w istocie prawdziwi muzycy muszą uciekać do takich sztuczek? Naprawdę nie ma na tym świecie muzyków, którzy są niejako świętymi krowami – trzeba to wiedzieć! Najbardziej znaczące jest to by ciągle udoskonalać swoje możliwości, styl. Trzeba także w umiejętny sposób wzorować się na tych wielkich zespołach, zatem The Beatles bądź judas priest na pewno są w stanie wiele sensownego nas nauczyć. Chociaż naturalnie nie możemy za bardzo przesadzać z tą nauką, ponieważ plagiatowanie wielkich tego świata nie jest być może naganne, ale tak czy siak powoduje, że niejako cofamy się, sprawiamy, iż zamiast błyskawicznie iść do przodu, zwijamy się, no po prostu zatracamy własny styl. A to nic odpowiedniego.