Czy opłaca się uczyć dialektu krajów podobnych do nas mentalnie?

Wszyscy uczą się języków obcych, ale to nie tyle moda, co często przymus. Większość z uczących się mówiła już po angielsku. Wielu zastanawia się, co dalej, jaki następny język. Z jednej strony zachęca coś prostego, regionalnego, z drugiej przydałby się język mało popularny, odległy kulturowo, który jednocześnie liczy się na świecie…

dziewczyna ucząca się języka angielskiego
Autor: r. nial bradshaw
Źródło: http://www.flickr.com

Od razu przychodzi na myśl język chiński. To dobry trop, należy jednak mierzyć siły na zamiary i powiedzieć sobie, że nie każdy (może właśnie ja) nie dam radypoznać dobrze tego języka. Może wynikać to ze słabości językowej (jeden uczy się szybciej, drugi wolniej), a także z czasu, który mamy do zagospodarowania. Trzeba wiedzieć, że nauka – okazyjne szkółka narciarska dla dzieci bukowina tatrzańska – naferie.pl/poradniki/bukowina-tatrzanska – chińskiego to prawdziwa szkoła dyscypliny. Nie możesz się uczyć raz na jakiś czas, musisz robić to codziennie, bo to co wkułeś zaraz zapomnisz. Najlepiej zacząć naukę języka chińskiego ze słowników i z podręczników, ich liczba na naszym rynku stale się zwiększa, gdyż Chiny to coraz poważniejszy, międzynarodowy gracz.

A co jeśli mamy świadomość, ze nie damy rady, że żaden chiński (chiński dla każdego) czy koreański, to nie dla nas, wcześniej połamiemy sobie język i się naszą wiedzą załamiemy niż czegoś się nauczymy. Co wtedy? Jeśli zaufać specomz rynku pracy, jeśli szukasz drugiego języka (a znasz już angielski) i nie chcesz uczyć się czegoś tak trudnego jak chiński, to wybierz język sąsiada. Najlepiej Słowianina (czeski dla początkujących). Wybór jest duży, mamy przecież czeski, słowacki, chorwacki, bułgarski czy rosyjski. Warto zwrócić uwagę na czeski.
Z tego zestawu warto zdecydować się na, któryś z następujących:

- czeski,
- chorwacki,
- bułgarski

Ale… bądź ostrożny. Nauka (wypróbuj w promocji szkółka narciarska białka tatrzańska -> naferie.pl/poradniki/bialka-tatrzanska) języka czeskiego ze słowników nie jest zbyt niezawodna, bo wiele wyrazów ma podobne brzmienie, lecz oznaczają one coś zgoła odmiennego. Podobnie nauka języka bułgarskiego ze słowników nie będzie skuteczna, jeśli nie znamy cyrylicy. Na początek przyjdzie nam poznać alfabet. Za to ze słownika nauka języka chorwackiego jest idealna na początek, nie ma cyrylicy, a od razu będziemy mogli, dzięki swojskiemu brzmieniu, zapamiętać dużo słów.