Czym jest bielizna termoaktywna oraz w jakich rzeczach pomaga? Dlaczego i w jakich sytuacjach dobrze jest ją stosować?

Będąc aktywnym, to znaczy jeżdżąc na rowerze, biegając albo też chodząc po górach najczęściej nie zastanawiamy się nad takimi rzeczami, jak duże znaczenie może mieć dobra bielizna termoaktywna. Jeśli używamy podczas uprawiania swojej ulubionej aktywności bielizny z bawełny, to bez wątpienia spotkaliśmy się już z średnio przyjemnym uczuciem jej zawilgocenia i powolnego wysychania. To sprawia, iż stajemy się narażeni na zimno, kiedy odpoczywamy, gdyż wilgotna odzież przylega do naszego ciała. To właśnie okropne uczucie wilgotnych pleców najczęściej towarzyszy każdemu, kto lubi spacerować po górach, jeździć na rowerze albo na przykład uprawia wspinaczkę.

odzież sportowa
Autor: Sammy Zimmermanns
Źródło: http://www.flickr.com
Szybko można wówczas zatracić siły czy motywację, a co gorsza możemy się nawet przez to rozchorować. Dlatego też, żeby to zmienić dobrze jest pomyśleć nad konkretną zmianą, a taką przynosi bielizna termoaktywna . Bielizna termoaktywna, nazywana inaczej jako odzież oddychająca albo bielizna termiczna to specjalny rodzaj odzieży, jaka jest wykonana z materiałów syntetycznych, jakich najważniejszym zadaniem jest szybkie wyprowadzenia na zewnątrz zbyt dużej ilości potu wydzielonego podczas wysiłku. Przez to ma ona zastosowanie i uznanie po stronie entuzjastów sportów outdoorowych.

Specjalnie stworzone typy materiałów na bazie poliamidu, o konstrukcji kanalikowej, mają wyjątkową zdolność odprowadzania pary wodnej z wnętrza na zewnątrz materiału, tam zaś jest ona w stanie swobodnie i odpowiednio szybko odparować. Takim więc sposobem koszulka termoaktywna sprawia, że podczas wysiłku nasza skóra pozostaje sucha. Wiadomo jednak, iż cuda nie za często się zdarzają, dlatego też przy rzeczywiście sporym wysiłku takie stroje staną się wilgotne.

Całe szczęście taka bielizna bardzo szybko schnie, a to dzięki specjalnym właściwościom tego typu tkanin, z których są wykonane. To w związku z tym sprawia, że także po niesamowicie intensywnym marszu, gdy chcemy pobić własny rekord czasowy na szlaku albo kiedy biegniemy po życiowy wynik na dziesięć kilometrów, będziemy czuć się dobrze i w miarę sucho. Bieliznę taką należy nabywać raczej w specjalistycznych sklepach, dajmy na to 4f, ponieważ w takim momencie możemy być pewni, iż faktycznie okaże się ona na najwyższym poziomie i będzie nam długo służyła.