Popularyzacja wina w Polsce. Ciekawe fakty ze świata wina!

We Francji, czy we Włoszech panuje dobry zwyczaj kosztowania porządnego winka podczas obiadu lub kolacji. Gdy podróżujemy po tych regionach na pewno niejednokrotnie staliśmy się świadkiem takich widoczków. Wówczas pewnie zazdrościliśmy naszym zachodnim sąsiadom, że są w stanie sobie na taką ekstrawagancję pozwolić. W końcu w tych właśnie krajach każdy region ma własne winnice i tajemne przepisy, sięgające średniowiecza i pilnowane przez mnichów. Tymczasem, dzięki wstąpieniu Polski do Wspólnoty Europejskiej, także my jesteśmy w stanie sobie pozwolić na dobrej klasy wino, nie wydając przy tym wielkich sum.

Jeszcze pewien czas temu za dobre wino musieliśmy rzeczywiście dużo zapłacić. Zwyczajny zjadacz chleba nie był w stanie sobie za często pozwalać na taką ekstrawagancję, jak kieliszek winka do obiadu. Wyszukiwanie najlepszych gatunków było traktowane jako ekscentryczne i drogie zainteresowanie. Na szczęście, czasy uległy zmianie i obecnie możemy bez problemu jeździć po całym kontynencie i próbować regionalnych gatunków, jak również kupować dobrej klasy wino grand cru w ulubionych marketach lub .

kieliszek dobrego wina
Autor: Fredrik Rubensson
Źródło: http://www.flickr.com

Jeśli z pogardą patrzymy na najniższe półki w naszym supermarkecie, to jesteśmy w poważnym błędzie. Już co raz częściej możemy znaleźć wyjątkowo ciekawe wina w niskich cenach. Wystarczy jedynie ze zrozumieniem czytać etykiety. W tym celu, rzecz jasna, przyda się odrobina fachowej wiedzy, którą bez problemu odnajdziemy w odpowiednich czasopismach albo książkach na temat degustacji wina dla początkujących amatorów wina. Pojawiają się również portale internetowe, gdzie edukuje się rodaków oraz uczy się poznawać ulubione gatunki, tak by nie kupować w marketach byle czego. Dzięki takim działaniom, bez problemu znajdziemy takie wino, jakie smakuje nam najbardziej.

Popularyzacja tego trunku w naszym kraju to także zasługa wszelkich programów kulinarnych, w których niesłychanie często ważną częścią potraw jest wyselekcjonowane wino. A jeżeli już kupiliśmy butelkę porządnego wina , by przyrządzić wołowinę według receptury Julii Child, to przecież nie można zmarnować całej reszty. A właśnie ta potrawa smakuje doskonale z lampką dobrego francuskiego wina.