AZS – w jaki sposób radzić sobie z tą chorobą

Osoba cierpiąca na AZS za nic w świecie nie sprawi sobie wełnianego szala. Oprócz kluczy ma w torebce apteczny balsam. Starannie pokrywa nim ciało w nadziei, że misternie „nakarmiona”skóra szybko powróci do poprzedniego stanu.

Na tym właśnie polega podstawowy problem ludzi chorych na AZS – na powstrzymaniu ciągłego swędzenia. Gdyż pod wpływem drapania i pocierania, nad którym trudno zapanować staje się zgrubiała, czerwona i skłonna do podrażnień. Wówczas swędzenie wzmaga się, a w takich chwilach bardzo łatwo o zakażenie bakteriami i grzybami pasożytującymi na ciele.

I właśnie w związku z owymi przykrymi dolegliwościami tak istotne jest jej nawilżanie oraz natłuszczanie. Krem przeciwzapalny czy krem na swędzenie to podstawa podczas trwającej kuracji leczenia skóry, oraz jej pielęgnacji. Właściwości łagodzące, przeciwzapalne i nawilżające przyniosą ukojenie naszej skórze, a nam zapewnią higienę…psychiczną. Stres jest bowiem składnikiem, który szczególnie zaostrza objawy choroby. Nie jest możliwe do końca wyeliminować go z życia, ale powinniśmy szukać sposobów, które pozwolą zmniejszyć jego działanie. Oznaką bezpieczeństwa kremów jest lista składników – im krótsza tym lepiej. Kiedy chcemy zakupić krem, prośmy o próbkę, a gdy marzy nam się zmiana koloru włosów – wcześniej zróbmy test (link do strony).

lichtena
Powinniśmy także zaprzestać stosowania mydła, które rozpuszcza płaszcz lipidowy i wymienić je na kosmetyki „bez mydła”. Warto zacząć stosować naturalne kosmetyki, które nie mają w swojej zawartości parabenów ani innych środków chemicznych. Obcujemy z czysta naturą. Stosowanie ich będzie więc przyjemne a do tego przyniesie efekty. Dadzą nam szansę na nowo poczuć aromaty świata, który nas otacza.

Do ich wytwarzania nie potrzeba wielkich zakładów chemicznych, nie potrzeba rozwiniętych i energochłonnych technologii. Rezultatem tych poczynań nie są stosy szkodliwych odpadów, które tysiące lat będą zalegać w środowisku. Jeżeli zdrowej skórze, to sięgając po te kosmetyki powinniśmy mieć to na uwadze.
Pamiętajmy jednak, iż atopowe zapalenie skóry to dolegliwość dosyć poważna, wymagająca wizyty u lekarza dermatologa, w związku z tym zachęcamy do używania kosmetyków rekomendowanych przez lekarza.